Hitlerov syn?

V roku 1977 zachvátila svet neuveriteľná aféra… Tlač ponúkla verejnosti šokujúcu otázka: Mohol mať Adolf Hitler syna? S touto teóriou prišiel nemecký historik Werner Maser, ktorý „vyniesol na svetlo“ hmatateľný dôkaz v podobe vtedy už 59-ročného Jeana-Marie Loreta. Celý príbeh sa však začal oveľa skôr, a to v roku 1916. Milí čitatelia magazínu Magistra História, pozývame vás odhaliť jedno z mnohých tajomstiev Adolfa Hitlera.

hitlerova rodina

Láska z Francúzska

Počas obdobia 1. svetovej vojny sa Adolf Hitler na strane Nemeckého cisárstva podieľal aktívne na vojenskom ťažení. V roku 1916 bol prítomný v mestečku Fournes v regióne Nord-Pas-de-Calais, kde trávil svoj voľný čas kreslením krajiniek. Pre ženy bol príťažlivý, pretože pôsobil ako zamyslený umelec. Práve vtedy sa mu mala prihovoriť Charlotte Lobjoieová. Mladé 18-ročné dievča sa do Hitlera okamžite zamilovalo a on jej city opätoval. Počas tohto obdobia začal Hitler dokonca Charlotte maľovať. Ich vzťah bol však zakrátko pre Hitlera príťažou. Vo vzťahu napokon nezotrval ani potom, ako mu Charlotte oznámila, že je tehotná.

Tajomstvo obrazu

Tento príbeh na smrteľnej posteli vyrozprávala Charlotte svojmu synovi, ktorý nemohol uveriť vlastným ušiam. Ale bola to pravda? Historici, ale aj žurnalisti, ktorých otázka zaujímala, začali vyhľadávať dôkazy. Jedným z nich mal byť obraz, ktorý Hitler namaľoval, keď bol do Charlotte zaľúbený. Historikov priviedlo bádanie až do rodiny priemyselníkov v belgickom Izegeme.

Na portréte bola zobrazená mladá žena s hlboko rozopnutou blúzkou a hnedými vlasmi, ktoré skrývala čiastočne pod kvetinkovou šatkou. V ľavej hornej časti obrazu sa nachádzala signatúra Adolfa Hitlera, čo by potvrdilo, že bol maliarom obrazu. Pri ďalšom nahliadnutí sa ale zistilo, že v pravom dolnom rohu bol hákový kríž. Ak by bol obraz maľovaný v rokoch 1916 až 1917, nemohol by sa na obraze nachádzať, pretože bol oficiálnym symbolom Hitlerovej strany až od roku 1920. Z toho dôvodu existujú iba dve možnosti. Buď bol obraz namaľovaný počas 1. svetovej vojny a hákový kríž tam bol pridaný v neskoršom období, aby potvrdil vierohodnosť obrazu, alebo daný obraz Hitler nikdy nenamaľoval. Riešenie tejto záhady neexistuje, nakoľko rodina, v ktorej vlastníctve sa obraz nachádzal, nepovolila ďalší výskum.

DNA testy

Jediným hmatateľným dôkazom sa napokon stal samotný Jean-Marie. Ten ešte v roku 1976 napísal historikovi Wernerovi Maserovi nasledovné: „Chcel by som Vám dať na známosť okolnosť, ktorá Vám možno bude pripadať nepravdepodobná. Mojím otcom bol naozaj Adolf Hitler.“ Werner Maser sa príbehu okamžite chytil a začal dávať dokopy dôkazy. Porovnával informácie zo Charlottinho príbehu so záznamami vo vojnovom denníku Hitlerovho pluku. Informácie zhŕňal od roku 1976 a už v roku 1977 si bol istý, že našiel Hitlerovho syna. Preto do svojho domu v Speyeri zvolal tlačovú konferenciu a verejnosti oznámil, že pred nimi stojí Hitlerov syn.

Celá teória ale stála na hlinených nohách. Pramenná báza bola slabá a k negatívam sa pridala aj Charlottina sestra, Alice. Tá prehlásila, že Charlotte mala za vojny pomer s nemeckým vojakom, ale nebol to Hitler. To celú teóriu úplne zlomilo a aféra okolo Hitlerovho syna sa pomaly utíšila. Jean-Marie zomrel v roku 1985 bez toho, aby sa dozvedel, kto bol jeho skutočným otcom.

V roku 2007 sa aférou okolo Hitlerovho syna začal zaoberať belgický novinár Jean Paul Mulders. Snažil sa vyriešiť záhadu vďaka DNA testom. Chvíľu trvalo, kým sa podarilo získať vzorku slín od príbuzného Adolfa Hitlera. Oveľa horšie to však bolo so vzorkou od potomkov Jeana-Marie. Tí žiadosť odmietli, a preto neostávalo iné, ako porovnať vzorku slín, ktorá bola odobratá z obálky, ktorú mal Jean Marie olízať. Na základe tohto porovnania sa zistilo, že Jean-Marie nemohol byť Hitlerovým synom. Napriek tomu niektorí túto aféru nepovažujú za vyriešenú, keďže spochybňujú to, že obálku naozaj olízal Jean-Marie… Výskumníci z toho dôvodu overili sliny z viacerých obálok a ani jedna nepotvrdila domnienku.

________

Autorka: Veronika Dziaková

ZdrojKNOPP, Guido. Tajomstvá Tretej ríše. Bratislava: Ikar, 2012.

Obrázok: cuentamelotodo.com.mx/wp-content/uploads/2015/04/el-hijo-ilegitimo-de-hitler-misterio-o-realidad-2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.