Hitlerova tajomná Geli

23. septembra 1931 bola o 15. hodine pochovaná na Ústrednom cintoríne vo Viedni Geli Raubalová, neter Adolfa Hitlera. Jej smrť otriasla celou Weimarskou republikou a stál za ňou mrak podozrenia. Vo vzduchu visela nevypovedaná otázka. Čo sa stalo mladučkej Raubalovej a ako to súviselo s jej strýkom Adolfom?

geli

Geli a Hitler?

Angela Raubalová, familiárne nazývaná Geli, bola dcérou nevlastnej sestry Adolfa Hitlera. O Geli sa hovorilo, že bola mladá, veselá a svojrázna. Za svojím strýkom Adolfom prišla kvôli štúdiu spevu. Začala uňho v Mníchove bývať a už zakrátko si z nej Hitler spravil svoju malú princeznú.

Hitler Geli brával na spoločenské podujatia, dával jej množstvo darčekov, kupoval jej krásne šaty a predovšetkým sa stále snažil byť v jej blízkosti. Geli sa tak veľmi rýchlo ocitla v zlatej klietke, z ktorej neexistovala cesta preč. Geli bola mladá a krásna, a preto mala množstvo nápadníkov, na ktorých jej strýko veľmi rýchlo začal žiarliť.

Keďže Adolf si držal Geli nakrátko, nemala veľkú možnosť nájsť si iného muža. Ostávali iba tí, ktorí priamo pracovali v dome jej strýka. A tak sa jej vážnou známosťou stal Hitlerov šofér Emil Maurice, s ktorým sa dokonca tajne zasnúbila. Jej strýko s tým mal však problém a zakázal jej, aby sa iba tak stretávali. Smeli byť spolu len v jeho prítomnosti. Samotný Emil spomínal, že Hitler bol nepríčetný iba keď jeho neter pobozkal na líce.

Rovnako ani Gelin ďalší milenec nebol spokojný s Hitlerovou prítomnosťou. V liste pre Geli napísal: „Jednoducho chce, aby si jedného dňa nepatrila nikomu inému, iba jemu… Tvoj strýko je násilnícka povaha.“

Pomer medzi Hitlerom a Geli nebol nikdy dokázaný, avšak zásah do jej súkromia bol jednoznačný. Geli z Mníchova od Hitlera dokonca odišla za svojou matkou a snažila sa mu uniknúť. Chcela ďalej pokračovať v štúdiu spevu vo Viedni, a to samozrejme bez Hitlerovej prítomnosti. Avšak strýko jej tento plán neumožnil zrealizovať, a tak sa opätovne musela vrátiť od svojej matky do Mníchova.

18. septembra 1931 bola Geli opäť u Hitlera. Podľa jeho kuchárky bola podráždená, pretože Hitler ju prinútil ísť do Mníchova, no hneď nato ju opustil, aby si plnil svoje stranícke povinnosti. Rozlúčka medzi Geli a jej strýkom prebehla veľmi rýchlo. Geli mu na schodisku akurát povedala „dovidenia“. Hitler zvažoval, či odísť. Napokon opäť zašiel za Geli. Mali rozhovor, o ktorého obsahu nevedel nikto nič.

Faktom ostáva, že po tomto rozhovore, hneď ako Hitler odišiel z vily, si Geli vzala jeho zbraň a zastrelila sa. V policajnej správe bolo uvedené: „Šlo o výstrel zblízka, ktorý bol vypálený z pištole priloženej tesne na pokožku vo výstrihu šiat, a vnikol dnu nad srdcom, to však nebolo zasiahnuté.“

Vtedajšie noviny sa ihneď chopili šance a začalo sa špekulovať o mileneckej hádke medzi Geli a jej strýkom, po ktorej sa zabila. Dokonca sa hovorilo, že mladučká Geli mohla byť zavraždená, avšak to polícia úplne odmietla.

Hitler sa chopil príležitosti a na verejnosti sa ukazoval ako smutný muž, ktorý prišiel o svoju milovanú neter. Očividne zahral divadielko, pretože na pohreb netere, ktorú celý ten čas držal v zlatej klietke, vôbec neprišiel. Radšej sa venoval svojím straníckym povinnostiam. Všetky poplatky za Gelin pohreb hradila jej matka. V roku 1938 prestala platiť peniaze za prenájom miesta na viedenskom cintoríne. Vtedy sa na Geli zabudlo, pretože Hitler, ktorý na ňu tak veľmi žiarlil, na ňu v tomto období už dávno nemyslel.

_______________

Autorka: Veronika Dziaková

Zdroj:

KNOPP, Guido. Tajomstvá Tretej ríše. Bratislava: Ikar, 2012.

Obrázok: germaniainternational.com/images/image14.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.