Homosexualita v dejinách

homosexualitaV staroveku a stredoveku reagovali rozličné štáty na homosexualitu úplne inak. Niektoré ju brali ako samozrejmosť, iné ju aspoň akceptovali a nakoniec tu boli aj tie, v ktorých bola trestne stíhaná a zakázaná.

Homosexualita bola najrozšírenejšia hlavne v Sparte, kde tvorila časť výchovného programu. Podobná situácia bola aj v Grécku, kde rozličnú sexuálnu orientáciu dokonca podporoval štát a spoločnosť vysoko akceptovala. Miesto hanby mladí chlapci pociťovali obrovskú česť, ak udržiavali vzťah so starším, vysoko postaveným mužom.
V tomto sa nelíšil ani staroveký Egypt. Homosexualita bola tolerovaná, dokým nedošlo k nejakému násilnému aktu. Vtedy bol násilník priamo odsúdený. Inak sa k tejto téme Egypťania stavali ľahostajne. Homosexuálne vzťahy udržiavali dokonca aj niektorí panovníci.

eduard IIPrechádzame do stredoveku, kde je situácia odlišná hlavne v Európe. Nielenže bola homosexualita spoločensky odsudzovaná, ale udeľovali sa za ňu obrovské tresty. Svojou náklonnosťou k mužom bol známy hlavne anglický kráľ Eduard II., ktorý na to však aj kruto a neľudsky doplatil. Ak niekoho upodozrievali z inej orientácie, posadili ho na mučiace kreslo a snažili sa z neho túto „chorobu“ vybiť. 

Nájde sa aj mnoho známych umelcov alebo iných postáv v dejinách, ktoré sú svojou homosexualitou povestné. Medzi ne patrí napríklad Leonardo da Vinci, ktorý sa musel podrobiť vyšetrovaniu pre pomer so 17-ročným modelom. Vyšetrovanie však ukončili po dvoch mesiacoch bez ďalších následkov na maliarovu kariéru. Caravaggio taktiež prechovával lásku k svojmu modelu, ktorého z nepochopiteľných dôvodov (a snáď neúmyselne zabil) v roku 1606.
Ako dôkaz homosexuality Michelangela Buonarottiho považujeme básne, ktoré napísal v hojnom počte svojmu o dosť mladšiemu milencovi Thomasovi. 

Ako vidieť, láska k rovnakému pohlaviu tu vždy bola, je a asi aj bude. Či už je to proti prírode alebo ide o celkom prirodzený jav, tak to necháme na posúdení každého z vás. 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: ceskatelevize.cz, abraka-dabra.blog.cz

Obrázky: zivot.azet.sk, panovnici.estranky.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.