Hrad Hohenzollern v Nemecku

Nemecko sa pýši mnohými krásnymi hradmi a zámkami, o tom niet pochýb, no Hohenzollern patrí rozhodne medzi tie najobľúbenejšie. V časoch svojej najväčšej slávy sa zvykol nazývať „Koruna všetkých hradov v Švábsku„. Taktiež sa považoval za najsilnejší a najopevnenejší hrad v celom Nemecku. Začiatky tohto sídla siahajú hlboko do histórie, ale výstavba nie je nijak presne zdokumentovaná. Domnievame sa však, že to bolo niekedy začiatkom 11. storočia. Prvú oficiálnu zmienku o hrade máme z roku 1267. Napriek tomu, že bol hrad považovaný za takmer nedobytný, bol v roku 1423 kompletne zničený.

Hohenzoller zamok

Hneď potom však prešiel dôkladnou rekonštrukciou a stal sa ešte silnejším. Majitelia sa tu ale striedali veľmi rýchlo, čo spôsobilo, že jeho údržba bola zanedbaná. Tak sa tento skvost začal pomaly meniť na ruiny. Nakoniec sa dostal Hohenzollern do rúk mladého pruského princa Frederika Wilhelma IV., ktorý sa rozhodol ho okamžite opraviť. Princ bol fanúšikom umenia (najmä toho stredovekého), takže najal architekta, aby hrad zrekonštruoval do novogotického štýlu. Táto zmena spravila z hradu jeden z najnádhernejších komplexov v tomto štýle.
 
Momentálne sa v hrade nachádza 140 izieb, ktoré zahrňujú aj kráľovskú spálňu a knižnicu. Interiér zdobí luxusný nábytok, vykladaná podlaha a na stenách visia portréty pruských kráľovien. Hrad Hohenzollern stojí jednoznačne za návštevu, špeciálne v zime (bohatej na sneh), keďže snehová prikrývka dodáva celému sídlu rozprávkovú krásu.

___________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: germany.travel,preussen.de, burg-hohenzollern.com, europeanbestdestinations.com

Obrázok: cdn.tourismontheedge.com/wp-content/uploads/2013/06/Hohenzoller-Castle-clouds1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.