Hrad Vajdahunyad – neopomenuteľná budapeštianska zastávka

Ako inak, aj Maďarsko sa môže pochváliť širokou zbierkou unikátnych hradov a zámkov. Medzi ne patrí tiež romantický VajdahunyadNájdete ho v hlavnom meste, v Budapešti, takže pri návšteve tohto hospodárskeho, dopravného a kultúrne centra našich južných susedov si nenechajte ujsť jeho návštevu. Viac o tomto kúzelnom skvoste ponúka Magistra História v nasledujúcich riadkoch. 

vajdahunyad

Hrad Vajdahunyad patrí nielen medzi najkrajšie hrady Maďarska, ale i tie najromantickejšie. Nachádza sa v mestskom parku, na umelo vytvorenom ostrove s názvom Városliget, pri ktorom je tiež jazero, ktoré sa v zime mení na klzisko. K sídlu vedú štyri mosty. Aj keď sa môže zdať, že má dlhú históriu, treba zdôrazniť, že bol postavený až koncom 19. storočia (1896). Podpísal sa pod neho maďarský architekt Ignác Alpár a navrhol ho z dôvodu osláv tisícročia maďarskej architektúry. V skutočnosti ide o fantastickú napodobneninu (pastiche, pastiš), ktorá má predstaviť maďarský architektonický vývoj štýlov v priebehu storočí (od stredoveku do 18. storočia – románsky, gotický, renesančný, barokový a pod.). V podstate teda zlučuje niektoré z najlepších budov v historickom Maďarsku do jedného eklektického paláca. 

Najskôr bola stavba postavená z dreva, no vďaka svojej popularite a obdivu bola prestavaná, tentokrát už z kameňa a tehiel (rok 1908). Momentálne sa v hrade nachádza najväčšie európske múzeum agrikultúry. V noci je hrad celý vysvietený, čo mu dodáva ešte romantickejšiu atmosféru.
Často sa tu organizujú rôzne slávnosti, festivaly a koncerty. Sídlo denne obdivuje množstvo turistov. Pridáte sa k nim aj vy? 

______________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: welovebudapest.com, theculturetrip.com, budapest.com, vajdahunyadcastle.com

Obrázok: hqwallbase.pw/images/big/wonderful_vajdahunyad_castle_in_budapest-1553814.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.