Hrob VIP Vikinga objavený

Archeológovia našli vo Vikingovom hrobe niekoľko artefaktov,  vrátane zvyškov pošvy meča (hore), omotanej okolo ostria meča (vpravo dole) a výzdobu na rukoväti meča (vľavo dole).

Asi pred 1000 rokmi Vikingovia vykopali hrob pre jedného zo svojich bojovníkov „vysokého statusu“ a pochovali ho v člne, ktorý bol plný rôznych artefaktov, vrátane meča a sekery so širokou čepeľou.

Vikinský bojovník bol pochovaný v západnom Škótsku na Swordle Bay, ďaleko od svojho domova v Škandinávii. Avšak artefakty, nájdené v hrobe, majú škandinávsky, škótsky a aj írsky pôvod.

Vzácny nález poskytuje pohľad do života národov v západnom Škótsku a ich vzťahoch v priebehu 10. storočia, kedy bol tento Viking pochovaný. Tieto výsledky naznačujú na základe nájdených artefaktov spojenie medzi Škandináviou a Írskom, rovnako ako poskytujú informácie o tom, ako sa tu pochovaná osoba stravovala a aké bolo jej spojenie so Swordle Bay. Tieto závery predniesol vedúci výskumník tejto štúdie Oliver Harris, docent archeológie na University of Leicester.

Výskumníci objavili hrob v roku 2011 na odľahlom škótskom polostrove Ardnamurchan. Boli ohromení, keď zistili, že jedinec bol pochovaný s bojovými zbraňami vrátane sekery, meča, kopije a štítu. Vedci tiež objavili 213 kovových nitov z lode, ktoré vytrvali napriek tomu, že sa drevený čln v priebehu rokov rozpadol.

Ostatné veci, ktoré boli taktiež objavené v pohrebe, sa týkajú každodenného života, varenia, práce, poľnohospodárstva a výroby potravín. Okrem toho sa hrob nachádza v blízkosti neolitickej pohrebnej mohyly (kamenná mohyla vytvorená človekom), ktorej kamene môžu byť súčasťou hrobu tohto dôležitého Vikinga.  

Pohrebná loď z Ardnamurchanu predstavuje prvý archeologický výkop neporušenej vikinskej pohrebnej lode na území Veľkej Británie, a predstavuje tak významný prírastok do poznania pohrebných praktík z tohto obdobia.

Archeologický tím tiež našiel výčnelok zo štítu charakteristický pre Vikingov (klenutá časť štítu, ktorá chránila bojovníkovu ruku), ktorý bol vyrobený z jedného druhu horniny, nájdenej v Nórsku; a jeden prstencový kolík zo zliatiny medi, ktorý bol pravdepodobne použitý k upevneniu pohrebného plášťa alebo pokrývky. Okrem toho sa v hrobe našli aj mineralizované zvyšky textílií a dreva.

Analýza izotopov v mužových zuboch (izotop je prvok, ktorý má vo svojom jadre iný počet neutrónov, ako je obvyklé) naznačuje, že vyrástol v Škandinávii.

K ďalším nedávnym vikinským objavom patrí obrovská sekera pochovaná s vikinským párom v Dánsku, či vikinský hrob s telami popravených otrokov v Nórsku.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57793-viking-warrior-grave-has-ax-sword.html

Obrázok: history.trendolizer.com/assets_c/2017/02/5501304-thumb-300xauto-4830770.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.