Hurikán Irma odhalil ďalšie prekvapenie na brehoch Floridy

V Cocoa na Floride hurikán Irma nedávno vyniesol na breh drevené kanoe, ktoré pravdepodobne pochádza spred stoviek rokov.

Kanoe, ktoré historici datujú na niekoľko desaťročí až po niekoľko sto rokov, sa našlo v Cocoa na Floride po tom, čo sa tama prehnal hurikán Irma.

Kanoe je vyrobené z dutého cyprusu. Na pobreží Indian River ho našiel Randy Lathrop, ktorý na svoj prekvapujúci objav upozornil Floridské oddelenie štátneho úradu archeologického výskumu.

Pre New York Times sa vyjadril, že bol trochu prekvapený, lebo neveril, že by to mohla byť pravda. Objav ho však veľmi potešil. (Zdroj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1601130189943677&set=pcb.1601130489943647&type=3&theater)

Spôsob, akým bolo kanoe (merajúce asi 5 metrov a vážiace stovky kilogramov) vyrobené, naznačuje, že loď nemôže byť viac ako niekoľko sto rokov stará.

Sarah Revell, hovorkyňa Floridskej kancelárie archeologického výskumu, ktorá teraz za kanoe zodpovedá, sa vyjadrila, že kanoe spred roku 1513 (kedy sa predpokladá, že sa Európania dostali do prvého kontaktu s domorodými Američanmi na Floride) sa zvyčajne vyhlbovali vytvorením koordinovaného a kontrolovaného požiaru v kmeni stromu. Následne sa tvarovali pomocou nástroja podobného sekere, ktorý v dreve zanechával iné stopy ako dnešná sekera.  

Pretože na nedávno objavenej kanoe sa nenašli znaky spálenia a má štvorcový tvar, pravdepodobne sa datuje po roku 1513.

Vedci sa momentálne snažia o určenie veku kanoe, a to datovaním pomocou odobranej organickej vzorky na základe konkrétneho typu uhlíka, ktorý obsahuje. Výsledky sa dajú očakávať za niekoľko týždňov.

Hurikán Irma, ktorý dosiahol úroveň 5. kategórie s maximálnou rýchlosťou vetra 298 km/h, pustošil hlavne Karibik a Floridu. Búrka zničila budovy, zapríčinila záplavy, a spôsobila tak rozsiahle výpadky elektrickej energie. V dôsledku búrky zahynulo na Floride štyridsaťdva ľudí.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60450-canoe-washed-ashore-by-hurricane-irma.html

Obrázok: archaeology.org/images/Florida-canoe.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.