Igor Sikorsky – vrtuľníkový rekordér

Igor Sikorsky sa pokladá za prvého vynálezcu vrtuľníka. Prvý záznam rotačného okrídleného remesla siaha však až do 4. storočia n. l. Je zachytený v knihe s názvom „Pao Phu Tau„, ktorý opisuje lietajúce auto vo vzduchu.

Igor-SikorskyPaul Cornu bol francúzsky mechanik, ktorý vlastnil dielňu na výrobu bicyklov v Lisieux, meste na severozápade Francúzska. Osvojil si myšlienku, s ktorou prišiel pred viac ako 500 rokmi geniálny Leonardo da Vinci. Ten totiž nakreslil vo svojich náčrtoch lietajúci stroj, ktorý mal štartovať a pristávať kolmo na zem.

Paul patril medzi tých, ktorí mali odvahu a nápad, ale chýbali im peniaze. Rok po Wrightovcoch úspešne vyskúšal 14-kilogramový model vrtuľníka. Cítil, že má šancu vypísanú odmenu získať. Stavbu skutočného vrtuľníka musel financovať s pomocou 125 priateľov. Každý mu poskytol 100 frankov, čo bolo v tých časoch veľa peňazí.

Prvý skutočný vrtuľník zostrojil v roku 1923 Španiel Juan de la Cierva. Pred druhou svetovou vojnou boli vrtuľníky obľúbené ako pozorovacie a spojovacie lietadlá. Ich prednosťou bola najmä nízka minimálna rýchlosť a veľmi krátka štartovacia aj pristávacia dráha.

Henrich Focke bol najznámejší nemecký konštruktér a priekopník stavby vrtuľníkov. Stroj sa skladal z trupu malého dvojplošníku s dvoma operami podporujúcich motory. Hotový stroj mal impozantné jazdné schopnosti, ktoré boli natočené na štadióne v Berlíne, kde bol stroj – FA15 letecky prevezený.

V roku 1939 letel vrtuľníkom vlastnej výroby VS-300 aj Igor Sikorsky. Jeho stroj bol známy jediným hlavným zdvíhacím motorom namontovaným na zadnej strane. VS-300 mal otvorenú kabínu.

V máji 1940 Sikorsky uskutočnil prvý voľný let a v roku 1941 vytvoril svetový rekord tým, že udržal VS-300 v ovzduší 1 hodinu a 32 minút. Jeho ďalším známym produktom je vrtuľník Sikorsky Seahawk. Sikorského letecká spoločnosť je dnes jedným z najväčších svetových výrobcov vrtuľníkov.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: historylearningsite.co.uk

Obrázky: tworoadsbrewing.com, asme.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.