Imrich Karvaš – Moje pamäti (V pazúroch gestapa)

moje-pamatiAk sa zaujímate o slovenskú modernú históriu, určite vám neuniklo meno Imrich Karvaš. Tento človek patril medzi vedúce osobnosti SNP. Témou dnešného článku bude jeho kniha s názvom Moje Pamäti (V pazúroch Gestapa), pomerne staršia publikácia, ktorú vydalo NVK International v spolupráci s Múzeom SNP v Banskej Bystrici v roku 1994.

Materiál pre túto knihu začal vznikať v rokoch 1974 – 1978. Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že vlastne nie sú to pamäti v pravom slova zmysle. Neopisuje sa tam celý jeho život a začiatky kariéry (už v období prvej ČSR zastával významné funkcie ako tajomník Obchodnej a priemyselnej komory, tajomník zväzu Slovenských bánk a podobne…), ale rovno začína bezprostrednými udalosťami tesne pred vznikom SNP a pokračuje jeho zatknutím, putovaním najskôr po väzniciach Gestapa (Viedeň, Brno, Berlín), potom v koncentračných táboroch  Flossenbürg, Dachau, Innsbruck, Niederdorf – to je vlastne aj jadrom knihy. Čitateľ si tak môže spraviť vlastný názor o vtedajších pomeroch u nás, ale aj o činnosti nemeckých bezpečnostných orgánoch.

Kniha končí jeho oslobodením americkou armádou a návratom do vlasti. Úplne na záver sú tri strany venované životu autora.

Na koniec poviem len toľko, že zrejme kvôli roku, v ktorom bola kniha vydaná, je menším problémom  nájsť ju v klasických kníhkupectvách.  Problém by však nemal byť naraziť na ňu v každej lepšej knižnici. Ja som sa k nej dostal vďaka Vihorlatskej knižnici v Humennom.

_____________

Knihu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: paseka.sk/_data/books_pix_big/book_89817_thumb.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.