Jozef Murgaš – otec rádia

MurgasMurgaš patrí medzi významné osobnosti Slovenska, aj keď sa mu nevenuje pozornosť, akú by si zaslúžil. Bol vynálezcom a maliarom, venoval sa tiež rádiotelegrafii a je mu často pripisovaný prívlastok „otec rádia“. Magistra História mu chce v tomto článku venovať aspoň malý priestor. 

Murgaš sa narodil v Jabríkovej (dnes súčasť Tajova) 17. februára 1864. Už ako dieťa prejavil mimoriadny maliarsky talent. Je známy tým, že vynašiel viacero prístrojov, avšak medzi odbornou verejnosťou je uznávaný predovšetkým svojimi počinmi v rámci vynálezu rádia. 2. októbra 1903 podal Jozef Murgaš vo Washingtone svoju prvú prihlášku na uznanie patentu. 10. mája 1904 mu pridelil federálny patentový úrad vo Washingtone dva patenty. Prvý, známy ako Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu, a druhý ako Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou

V roku 1917 vstúpilo USA do 1. svetovej vojny. Boli zakázané súkromné rádiotelegrafické stanice, čo platilo aj pre Jozefa Murgaša. Opäť sa začal venovať maliarstvu a ďalším záľubám. Ľudia ho poznali aj ako skvelého zberateľa húb, nerastov a rastlín. Mal jedinečnú zbierku hmyzu (približne 9.000 exemplárov). 

Slovensko sa môže pochváliť viacerými významnými osobnosťami, a to aj v radoch vynálezcov, medzi ktorých Murgaš so svojím vynálezom rádia bez pochýb patrí.

__________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: osobnosti.sk, radiohistoria.sk

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Murgas2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.