Július Koller – umelec, ktorý vybočoval

Koller (1939 Piešťany-2007 Bratislava) svojou aktivitou v 60. rokoch minulého storočia prelomil dlhoročnú kultúrnu izoláciu v rámci napredovania v umení. Je považovaný za kľúčovú postavu slovenského konceptuálneho umenia a v posledných rokoch svojho života sa stal jedným z mála slovenských umelcov, ktorého kvality oceňuje aj zahraničná umelecká obec.

V rokoch 1959-1965 sa venoval štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Orientoval sa na oblasť ufológie, neskôr dokonca založil UFO galériu Ganku (1971) a spolu s Petrom Rónaiom a Milanom Adamčiakom združenie Nová vážnosť (1990), ktoré sa orientovalo práve na tému UFO.

Dištancoval sa od oficiálneho umenia a snažil sa byť vo svojej tvorbe originálnym a jedinečným. Nové umelecké trendy považoval za pominuteľné a lacné, preto sa snažil vytvoriť niečo, čo by dýchalo nadčasovosťou. Jeho Antihappening bol snahou o to, aby nahradil pojem umenia kultúrou života. Svojim fanúšikom rozposielal upozornenia na rôzne spoločenské či vesmírne javy, a takýmto spôsobom sa snažil umenie umiestniť do každodenného života.

Obľúbenými Kollerovými rekvizitami v tvorbe boli tenisové a pingpongové rakety či loptičky. Bol aktívnym športovcom, najskôr hral hokej, neskôr tenis. Zaujímal ho aspekt hry, kde hrá človek sám za seba a zároveň má partnera. 

Z minima maximum

Pri realizácii svojich diel vedel Koller dosiahnuť maximum aj z malého množstva. Dokázal využiť jednoduché prostriedky či nenápadné materiály, aby povedal a vyjadril svoj názor o viacerých problémoch človeka alebo sveta vo všeobecnosti.

Koller ako umelec zanechal viacero významných  diel a exponátov, ktoré sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie (Bratislava), ale dokonca aj v Centre G. Pompidou (Paríž), Generali Foundation (Viedeň) či v Tate Gallery (Londýn).

___________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: kultura.pravda.sk, eantik.sk

Obrázok: martinjanda.at/img/kuenstler/koller_jlius/JKo_F_26.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.