Kamenné monumenty pravekej Británie

V priebehu 1500 rokov vytvorili pravekí stavitelia na anglickom vidieku veľkolepý rituálny komplex pozostávajúci z kamenného kruhu, obrovskej hrobky a vysokej mohyly. Záhadné monumenty v Avebury ukrývajú väčšie záhady ako Stonehenge a ich pôvod aj účel naďalej vyvolávajú otázky.

Kamenný kruh, dominanta Avebury

Približne 3-tisíc rokov pred naším letopočtom sa na území dnešnej Británie začali stavať megalitické kamenné štruktúry kruhového tvaru nazývané henge. Hoci najznámejším z nich je slávny Stonehenge, vo vzdialenosti 32 km na sever nájdeme ešte starší monument z doby kamennej. Avebury sa nachádza v anglickom grófstve Wiltshire a je považované za najväčší kruh z kameňov na svete. Jeho súčasná podoba sa značne odlišuje od tej pôvodnej, chýbajú v nej viaceré kamene a v jeho centre dnes stojí rovnomenná obec.

V minulosti sa kopec z hliny týčil do výšky nad priekopou vytesanou do kriedovej horniny a pozostával z 98 megalitických kameňov menom sarseny. Uprostred vonkajšieho kruhu stáli dva vnútorné kruhy, pričom každý z nich bol väčší ako Stonehenge. Niektorí odborníci sa domnievajú, že jednotlivé kamene boli umiestnené tak, aby odrážali od svojho širokého a plochého povrchu zvuk.

Takáto funkcia sa mohla využívať pre rôzne obrady a ceremónie. Akustickými vlastnosťami vynikajú predovšetkým kamene v centre kruhu, kde bol zvuk oveľa silnejší ako v otvorenom priestore. Zvuky zrejme ľudia chápali za nadprirodzené a to čo my v súčasnosti vnímame ako ozvenu, možno považovali za hlasy svojich predkov, s ktorými sa snažili nadviazať kontakt pomocou zaklínadiel a bubnov.  

Avebury bolo pôvodne len jednoduchou osadou, kde ľudia odstránili hustý lesný porast, aby tak vytvorili otvorený priestor vhodný pre farmársku činnosť a zber stavebných materiálov na prvé domy. V centre osídlenia bol vztýčený vysoký obelisk, okolo ktorého boli v priebehu storočí budované čoraz väčšie kamenné kruhy. Postupom času vznikol posvätný rituálny komplex obrovských monumentov, ktorý okrem najväčšieho kruhu z kameňov na svete zahŕňa tiež starobylú hrobku a prehistorickú mohylu.

Hrobka na počesť zosnulých predkov

Neďaleko kruhu v Avebury stojí neolitická hrobka menom  West Kennet Long Barrow, ktorá predstavuje podzemný komplex so stenami a stropom z obrovských pieskovcových kvádrov. Kamenný tunel vedie k piatim pohrebným komorám, kde boli objavené telesné pozostatky 46 osôb. Široký vstup a vysoký strop hrobky naznačuje, že bola postavená tak, aby do nej ľudia mohli vstupovať a nebola venovaná len mŕtvym, ako je tomu v iných kultúrach. Ich predkovia pre nich boli dôležití a verili, že dozerajú na život svojich potomkov a starali sa o ich blahobyt, rastliny a zvieratá.

Ľudia svojich predkov navštevovali a uctievali, pričom hrobka je nasmerovaná na východ tak, aby do nej počas jarnej a jesennej rovnodennosti svietilo vychádzajúce Slnko. Skúmanie nájdených kostí odhalilo, že tieto osoby zomreli v priebehu 30 rokov a je možné, že išlo o členov jednej rodiny alebo klanu. V hrobke chýba mnoho lebiek, ktoré sa zrejme používali pri vykonávaní rôznych rituálov, presunuli ich na iné posvätné miesto alebo si ich ponechávali živí, aby si tak zachovali priazeň svojich predkov.

Kriedová mohyla a koniec stavebníctva v Avebury

Treťou štuktúrou lokality je násyp Silbury Hill, ktorí niektorí označujú za pyramídu a dlho sa verilo, že v jeho centre je umiestnené pohrebisko, výskum štruktúry však podobnú domnienku zatiaľ nepodporil. Predpokladá sa, že hora mala kedysi špirálovitý tvar a bola vytvorená zo stlačenej kriedovej horniny. Na jej vrchole boli objavené časti nástrojov z jeleních parohov datované približne do roku 2400 p. n. l. Silbury Hill je tak posledným monumentom z doby kamennej v blízkosti Avebury.

Fakt, že stavitelia začali používať namiesto tvrdého kameňa už kriedovú horninu naznačuje, že došlo k zmene kultúry miestnej spoločnosti. Zatiaľčo stavba kruhu z kameňov a hrobky si vyžadovala odborný prístup, na navŕšení násypu sa mohol podieľať prakticky každý. Išlo o spoločné úsilie, do ktorého sa zapájala celá komunita hromadiaca materiál, až kým z neho nevznikol kopec. Kým kamenný kruh je považovaný za obradné centrum a hrobka domov zosnulých, účel Silbury Hill nie je jednoznačný. Podľa niektorých názorov bola hora vybudovaná na počesť blízkeho prameňa, ktorý sa vlieva do rieky Temža. Vtedajší ľudia si uvedomovali význam vody a kopec mohol slúžiť ako posvätný monument na jej oslavu.

Okolo roku 2400 p. n. l. sa stavebné práce v celej oblasti Avebury zastavili a so stavbou veľkolepých monumentov sa prestalo. Namiesto toho boli nájdené jemne zdobené ručne vyrábané nádoby, ktoré do lokality priniesla iná skupina ľudí. Výrobcovia nádob mohli nahradiť staviteľov, pričom skúmanie ich kostí dokazuje, že nepochádzali z britských ostrovov, ale z ďalekých stepí Strednej Ázie. Rozsiahla migrácia počas doby kamennej uviedla do Európy a neskôr aj Británie nových ľudí aj nové myšlienky.

Kočovní pastieri a farmári sa postupne miešali s miestnym obyvateľstvom a priniesli so sebou nový hrnčiarsky štýl aj nový kov, bronz, ktorý sa na svetle trblietal ako zlato. Bronzové nástroje a zbrane boli pokrokovejšie ako kamenné nástroje staviteľov z Avebury, väčšinou sa však používali pri love zvierat a nie v boji. Experti si nemyslia, že noví prišelci pôvodných obyvateľov vyvraždili a ich náhle zmiznutie vysvetľujú skôr baktériami smrteľných chorôb, ktoré prišli spolu s nimi.   


_____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Zničená minulost 3 14 – Duchové z doby kamenné

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Avebury_aerial.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.