Karel Novák – tajomný muž, ktorý prišiel odnikiaľ

Nikto nevie, odkiaľ sa vzal a aká bola jeho minulosť. Aj preto možno Karla Nováka považovať za najzáhadnejšiu postavu česko-slovenských dejín. Jeho podivný príbeh sa začal odvíjať v roku 1955 pri obci Oravská Polhora na slovensko-poľskej hranici. Je celá tá záležitosť okolo Nováka, ktorá je plná otáznikov, prepletená špiónmi, vedeckými pokusmi a tajomnom, len jeden veľký podvod? Žiaľ, to sa v našom článku nedozviete, pretože dodnes nie je jasné, ako to skutočne bolo. Ak vás ale zaujíma, prečo považujeme Karla Nováka za tak záhadného, čítajte ďalej magazín Magistra História.

Vynorený z ničoty

Kalendár ukazoval 26. jún 1955, keď pohraničná hliadka pri obci Oravská Polhora stretla uprostred lesa podozrivého muža, ktorý sa pohyboval v zakázanom pásme. V dobových záznamoch stojí, že mohol mať tak dvadsať rokov, pôsobil apaticky, ba až vystrašene, a hliadka sa domnievala, že by mohol byť hluchonemý. Nereagoval na žiadne výzvy, preto bol odvedený do pohraničnej budovy. Nemal pri sebe žiadne doklady. Okamžite si ho prevzala ŠtB, ktorú mimoriadne zaujímalo, kto tento muž je a či to nie je špión. Komunikácia s neznámym bola zložitá, fungovala len prostredníctvom písania. Dotyčný tvrdí, že sa volá Karel Novák. Neskôr to ale pozmenil a uviedol, že jeho meno znie Karel Neumann. Netuší, odkiaľ pochádza, kam má namierené, ba ani to, kde sa práve nachádza. Pri neskorších výsluchoch vyšiel s tým, že počas vojny ho odviezlo gestapo spolu s rodičmi do Rakúska. Rodičia mali zahynúť v koncentračnom tábore, pričom on sám bol vychovávaný v domove pre hluchonemých. ŠtB mu ale túto rozprávku neverí.

Podozrenie narastá s novými zisteniami

Vyšetrovatelia sa nemohli zbaviť pocitu, že ide o zahraničného agenta. Ich nedôvera rapídne stúpla, akonáhle testy ukázali, že Karel Novák je nadpriemerne inteligentný. Jeho IQ dosahovalo hodnotu 130. Preukázalo sa tiež, že má vycibrenú fotografickú pamäť, vynikajúce logické a matematické myslenie. Z toho usúdili, že musel študovať minimálne na gymnáziu. ŠtB z toho vyvodila závery, z ktorých vyplývalo, že muž svoju hluchonemosť len predstiera. Ďalším krokom vyšetrovania boli testy šokom. Boli však celkom zbytočné, pretože Karel neprehovoril a zdalo sa, že ani nič nepočul.

Drastické riešenia

ŠtB použila na Karla mnohé metódy, pričom úroveň ich agresivity stále narastala. Neosvedčil sa ale ani detektor lží, či vypočúvanie pod vplyvom drog. Keď nezabralo ani odopretie spánku, uchýlili sa vyšetrovatelia k bitke. Tu sa muž priznal, že si meno Karel Novák vymyslel. To je ale jediné, čo sa ŠtB dozvie.

Karlov (zostaňme pri tomto mene) spoluväzeň (policajný informátor) uviedol, že sa choval veľmi divne. Celé hodiny iba tak sedel a pozoroval jedno miesto na stene. Potom odrazu zbledol, nečakane vyskočil, otvoril ústa, pričom nevydal jediný hlások, a zovrel pästi. Pripomínalo to človeka skľúčeného hrôzou či strachom. Spoluväzeň mal pocit, že Karla niekto prenasleduje a on má z neho väčší strach než z ŠtB.

Prepustenie

ŠtB sa nepodarilo nič dokázať a z muža vytiahnuť nejakú plnohodnotnú informáciu. Nezistili nič o jeho živote, a preto bol prepustený. Jeho ďalšia cesta smerovala do Kladna, kde sa zamestnal ako robotník. V práci potvrdili jeho hluchonemosť. Stala sa totiž taká príhoda, že ho takmer zavalila padajúca stena, no na posledný chvíľu mu zachránili život ostatní robotníci. Z toho vyplýva, že nepočul hluk spojený s uvoľnením muriva a nedokázal pohotovo reagovať. Našťastie, skončil len s ľahkým poranením hlavy.

Nečakané uzdravenie z hluchonemosti?

Ako mávnutím čarovného prútika sa Karlovi vrátil sluch aj hlas. Niekde sa uvádza, že na príčine bola nehoda v práci, no niektoré zdroje hovoria o tom, že sa tak stalo niekoľko mesiacov po nej počas autonehody. Tak alebo onak, priznal  sa kamarátovi, že sa akosi zázračne vyliečil. Mal ale obavy vyjsť s tým von, pretože ŠtB by si myslela, že ich celú tú dobu vodil za nos. Jeho kvázi priateľ ho však okamžite udal na polícii, pretože pracoval pre ŠtB-ákov. Novák končí znova na výsluchu. Vyšetrovatelia sú šokovaní. Muž nielenže počuje a rozpráva, naviac ovláda slovom a písmom okrem češtiny a slovenčiny aj poľštinu, angličtinu, taliančinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu a maďarčinu. Uviedol, že slovíčka sa naučil z novín a od ľudí.

Muž s vlastnosťami robota

Ďalšou prestupnou stanicou, o ktorej sa vie, že sa tam Karel zdržiaval, bola armáda. Prihlásil sa dobrovoľne, pričom i tu rozvíril hladinu úžasu. Pri výcviku sa zistilo, že z pištole strieľa ako profesionál, dokáže riadiť tank, ovláda bojové umenie, boxuje a s pilotmi sa celkom plynule baví o nových typoch lietadiel, či dokonca o pilotovaní. Karla by sme mohli prirovnať k hubke na riad, ktorá nasáva všetky informácie a nové poznatky behom pár minút. Za veľmi krátky čas sa dokáže naučiť čokoľvek. Je vôbec možné, aby jedna ľudská bytosť mohla byť tak dokonalá? Pripomína to skôr skvele naprogramovaného robota. V každom prípade, nechávame na zvážení každého, či bol Karel génius, alebo len skvelý podvodník.

Vykonštruovaný proces

Všetky tie fantastické veci okolo Karla Nováka diktatúra nezvládla, a tak vykonštruovala v roku 1958 proces, kde odsúdili tohto záhadného muža za špionáž na dvanásť rokov väzenia. Faktom ale zostáva, že nemali jediný hmatateľný dôkaz o tom, že by mohol byť tajný agent. V roku 1969 sa potvrdilo, že bol väznený nezákonne, preto ho prepustili. Všetci očakávali, že sa vydá na Západ, ale on nevyužil otvorené hranice. Vrátil sa do Kladna k práci robotníka. V roku 1971, v čase silnejúcej normalizácie, bol opäť zatknutý a musel si odsedieť zbytok pôvodného trestu. Tu bol s ním v cele opäť policajný informátor v utajení. Ten zistil, že Novák toho dokáže oveľa viac než sa o ňom zistilo. Vraj dokázal čítať myšlienky, a preto vedel, že jeho spoluväzeň je na neho nasadený. Proti uväzneniu ale nič nenamietal, lebo sa tam cítil v bezpečí.

Ešte väčší zmätok

Keď Karla prepustili z väzenia, prepukol ešte väčší zmätok. Vyšiel totiž na svetlo s novými verziami toho, kto je a odkiaľ pochádza. Najskôr mal byť komunistickým funkcionárom z Poľska, potom rakúskym šľachticom, ktorý prišiel do Československa peši až zo Sibíri atď. Jeho fantázia nemala medze. Každé jeho nové prehlásenie bolo overené, dokonca sa našlo niekoľko ľudí, ktorí tvrdili, že ho poznajú. Na osobné stretnutie ale neboli pripravení a pri pokuse o kontakt svoje tvrdenie odvolali. Zdá sa, že o Karlovi nevie skutočne nikto nič. Dokonca ani jeho farba očí nie je známa a pritom sa stretol s toľkými ľuďmi.

Celoživotný strach

Aj keď o Karlovi Novákovi nevieme takmer nič, v jednom máme jasno. Celým jeho životom sa ťahá spoločný menovateľ, ktorým je strach z kohosi neznámeho, kto ho má prenasledovať. V 70. rokoch začal mať čoraz častejšie nočné more, ktorých hlavným predstaviteľom bol muž bez tváre v dlhom čiernom koženom kabáte. Ten mal krívať na ľavú nohu.

Koniec rovnako tajomný ako jeho život

Karel mal priateľku, s ktorou sa však nesmel nikdy oženiť, pretože v podstate neexistoval. Dňa 17. novembra 1981 k nej prišiel, pričom bol veľmi nervózny a vyzeralo to tak, ako keby sa niekam ponáhľal. V chvate vypil svoju kávu a odišiel do kúpeľne. Keď sa z nej vypotácal, spadol na zem a bol mŕtvy. Jeho smrťou sa však tajomno okolo neho neskončilo. Patologička nedokázala určiť pri súdnej pitve príčinu smrti. Keby ste chceli navštíviť hrob Karla Nováka, nenájdete ho, lebo oficiálne neexistuje. Ani archív ŠtB o ňom nehovorí. Z toho vyplýva, že táto záhada zostala nevyriešená. Karlova priateľka uviedla, že bol naozaj geniálny, pričom mal vedieť predpovedať udalosti a údajne si dokázal samovoľne meniť farbu očí.

Karel Novák na filmovom plátne

Filmoví pamätníci si určite spomínajú na film Případ mrtvého muže z roku 1974. Áno, práve on bol natočený na základe príbehu Karla Nováka. Prípad „Novák“ nebol nikdy vyriešený. Celý príbeh bol ale trocha upravený, preto nemá veľkú výpovednú hodnotu. Neumann alebo Novák tu bol vykreslený ako agent, ktorý skvele predstieral stratu pamäti, reči a sluchu. Karla Nováka si tu zahral Július Vašek. Kto vie, možno sa dočkáme nového spracovania, ktoré nebude tak prvoplánové.

___________________

Autor: Marek Richard

Zdroje:

ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/64080/tajemne-ukazy-prisel-odnikud-nemel-minulost-nejzahadnejsi-muz-nasi-historie.html

tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/zahadni-lide-hauser-a-novak-prisli-z-budoucnosti-nebo-z-jine-planety.html

paramag.eu/tajemny-muz-odnikud/

sip.denik.cz/pribehy-a-udalosti/mohlo-by-vas-zajimat-pribeh-tajemneho-agenta-karla-novaka-20130310.html

Obrázok: i.ytimg.com/vi/BQawNvW_FWU/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.