Katolícka cirkev a nacizmus

Podľa doterajších neúplných údajov bolo umiestnených viac ako 7.000 kňazov a rehoľníkov v nacistických koncentračných táboroch. Okolo 3.000 položilo svoj život na popraviskách, v táboroch alebo pri operáciách SS a ďalšie tisíce boli potrestané administratívne.

cirkev

Nacizmus v Nemecku bol svojím ideovým zameraním protikresťanský rovnako ako komunizmus. Hitlerov „Mein Kampf“ a Rosenbergov „Mýtus 20. storočia“ boli považované za „ nemeckú bibliu“, pričom Ježíš Kristus bol považovaný za „špinavého Žida“ a veľkého podvodníka. Hitler postupne zavádzal miesto kresťanských bohoslužieb pohanské germánske kulty. Do roku 1935 boli zakázané všetky katolícke spolky a do roku 1940 bola pozastavená všetka katolícka tlač. Zrušili sa cirkevné školy. V Bavorsku a Porýní nariadili odstránenie krížov zo škôl. V roku 1938 prepukla v Nemecku tzv. kryštálová noc, kedy boli zapálené všetky židovské synagógy. Pomste neunikli ani niektorí biskupi, ktorí boli označení ako priatelia Židov.

Katolícka cirkev videla od samého začiatku v nacizme nepriateľa. Nemeckí biskupi zakázali katolíkom v roku 1931 voliť nacistickú stranu. Vydali pastiersky list, v ktorom odsúdili učenie Hitlera a Rosenberga. V roku 1941 kázal münstersky biskup Clement von Galena proti eutanázii, ktorú nacisti praktizovali voči starým a duševne chorým. V roku 1943 biskupi v Nemecku vydali pastiersky list, v ktorom odsúdili nacistické zabíjanie ľudí z dôvodu inej rasy, choroby alebo kvôli nesúhlasu s režimom. 

Cirkev bola prenasledovaná i v iných krajinách, napr. v Čechách alebo v Poľsku, kde sa ráta počet obetí kňazov na niekoľko tisíc. K najznámejším obetiam patrí kňaz sv. Maxmilián Kolbe.

K významným odporcom fašistického režimu patril pápež Pius XI., ktorý tvrdo odsúdil nacizmus v encyklike „Mit brennender Sorge“, na ktorej sa podieľal Eugenio Pacelli /neskorší Pius XII./.  K hrdinom protinacistického odporu patril práve pápež Pius XII., ktorý  verejne vystúpil proti nacizmu počas vojny až sedemnásťkrát. Vo vianočnom príhovore v roku 1942 odsúdil zabíjanie ľudí z rasových dôvodov. Ak niekto tvrdí, že Pius XII. urobil veľmi málo, treba podotknúť, že predstavitelia Protihitlerovskej koalície nielenže  neodsúdili nacistický holokaust, ale dokonca naň uvalili mediálne embargo. Nevyhoveli ani žiadostiam, ktoré podali židovské organizácie, aby boli bombardované trate, ktoré viedli  do Osvienčimu.

Pius XII. bol na rozdiel od Roosevelta alebo Churchilla v neustálom ohrození deportácie do koncentračného tábora, ktorú pre neho chystal Himmler. Tento pápež má priamu zásluhu na záchrane obrovského množstva Židov, ktorým pomohol diplomatickými cestami alebo pomocou organizovaných úkrytov v katolíckych inštitúciách. Mnoho významných osobností židovského sveta  ako Albert Eisntein, Pinchas Lapide  alebo Golda Meirová mu verejne poďakovali za jeho pomoc. Azda najznámejší je prípad, kedy Pius XII. pomohol rímskemu vrchnému rabínovi Izraelovi Zollihovi, ktorý neskôr konvertoval na katolícku vieru. Pápež Pius XII. sa snažil zabrániť vstupu Talianska do vojny po boku Hitlera, avšak jeho snaha bola márna, lebo Mussolini tak uskutočnil v roku 1940 a tým sa Taliansko stalo vazalom Nemecka. Konflikty medzi štátom a Cirkvou sa potom ešte viac vyostrovali, čo viedlo k vraždám mnohých talianskych kňazov a ich  deportácii do koncentračných táborov. Takže Pius XII. nebol tzv. „Hitlerovým pápežom“, ako o ňom klamlivo tvrdí vo svojej knihe anglický publicista John Cornwell. On sa stal hlavným ochrancom Židov a nepriateľom nemeckého nacizmu. 

Áno, možno sa urobilo málo, no čo robíme dnes proti konfliktom, ktoré nás momentálne sužujú a ohrozujú? Nerútime sa iba tak ledabolo do 3. svetovej vojny? Treba si uvedomiť, že chvíľku trvalo, kým si svet uvedomil, čo sa vtedy naozaj dialo. A kým mu to doplo, zomierali nevinní.

Zdroj: euportal.parlamentnilisty.cz

Obrázok: emperors-clothes.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.