Kedy bola prvýkrát zrealizovaná ľudská transplantácia srdca?

3. december 1967 vošiel do dejín ako deň, kedy bola prvýkrát zrealizovaná ľudská transplantácia srdca. 53-ročný Louis Washkansky prijal srdce v nemocnici Groote Schuur v Kapskom Meste v Južnej Afrike.

Dr. Christiaan Barnard

     Washkansky bol juhoafrický obchodník, ktorý trpel chronickým ochorením srdca. Transplantát dostal od 25-ročnej ženy, ktorá sa volala Denise Darvallová. Tá bola smrteľne zranená pri autonehode. Chirurg Christiaan Barnard, ktorý stážoval na univerzite v Kapskom Meste a v Spojených Štátoch, vykonal revolučnú lekársku operáciu.

     Tzv. technika Barnard bola pôvodne vyvinutá skupinou amerických výskumníkov v 50-tych rokoch minulého storočia. Americký chirurg Norman Shumway dosiahol prvú úspešnú transplantáciu srdca u psa na Stanfordovej univerzite v Kalifornii v roku 1958.

     Po chirurgickom zákroku dostal Washkansky lieky na potlačenie svojho imunitného systému, čím sa malo zabrániť tomu, aby jeho telo odmietlo nové srdce. Tieto lieky však u neho vyvolali pretrvávajúcu náchylnosť na nevoľnosti. Žiaľ, pacient o 18 dní neskôr zomrel na duálnu pneumóniu. Napriek tomuto zlyhaniu, Washkanskyho srdce fungovalo normále od operácie až do jeho smrti.

     V sedemdesiatych rokoch spôsobil vývoj lepších liekov proti rejekcii (neprijatie transplantátu organizmom), že transplantácia sa stala úspešnejšou. Dr. Barnard pokračoval v operáciách transplantácie srdca a koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia žili už mnohí jeho pacienti s novým srdcom krásnych päť rokov. Úspešné transplantácie srdca sa vykonávajú, samozrejme, aj dnes, no vyhľadávanie vhodných darcov je veľmi náročné.

    Nuž, budúcnosť nám sľubuje umelé vypestovanie orgánov, môžeme sa teda tešiť na novú revolúciu v tejto oblasti. A nemusí to ani dlho trvať.

______________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history/first-human-heart-transplant

Obrázok: camarayacciones.com/wp-content/uploads/2018/01/barnard.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.