Kladivo, ktoré ,,písalo“ dejiny

kladivo na carodejniceMalleus maleficarum, alebo Kladivo na čarodejnice. Názov, pri ktorom sa fanúšikom black metalu vybaví skupina Törr a milovníkom starých filmov nezabudnuteľný kúsok Otakara Vávru. Bohužiaľ, väčšina ľudí má tieto dve slová spojené s krvavou súčasťou európskych a cirkevných dejín – s inkvizíciou.

Nie príliš svätí dominikáni

Rehoľa kazateľov (dominikáni) je katolícky žobravý rád, ktorý v 13. storočí založil Dominik Guzmán. Heslami tohto spoločenstva sú ,,Veritas“ (Pravda) a ,,Contemplata aliis tradere“ (Rozjímané odovzdať iným). Vznešené citáty a ciele, ale ako v každom stáde, aj tu sa nájdu čierne ovce, v tomto prípade Heinrich Kramer a Jakob Sprenger. Ako autori Kladiva na čarodejnice sa ,,pravdepodobne“ trochu odklonili od kresťanského posolstva, aj keď v tej dobe neboli určite jediní fanatici. Veď sám pápež Inocent VIII. vydal bulu, kde odsúdil bosoráctvo. Ale späť ku knihe. Tá vyšla roku 1486 (iný zdroj uvádza 1487) a bola príručkou v boji proti temným silám. Je napísaná formou otázky a sporu, teda najprv sa uvedie argument proti bosoráctvu, ktorý je následne vyvrátený. Knihu si osvojili katolíci, protestanti a z časti sa ňou riadili aj lovci čarodejníc či civilné súdy.

Právo a trest

Samotné dielo je rozdelené do troch častí. Prvá sa zaoberá diablom, bosoráctvom. Druhá nám radí, ako ho možno rozoznať a tretia obsahuje procesy s čarodejnicami, mučenie a tresty. Domnienka, že kniha je plná brutálnych opisov mučenia je ale klamná. Zaujímavý je však fakt, že samotní autori označili priznanie po mučení za nie vždy dôveryhodné a záväzné pre súd. Ďalším právom pre súdených bola možnosť mať obhajcu, aj keď nebolo presne napísané, za akých okolností majú naň ho právo. V každom prípade knihu je takmer nemožné obhajovať, a preto ju aj pápež Pius V. zakázal. V tej dobe však už šlo o bestseller a iba ťažko by sa dalo vyčísliť, koľko ľudí prišlo kvôli knihe jej fanatickým nasledovníkom o život a.

Pôvod ,,zla“

Temné sily vystupovali v každej mytológii. Stačí si spomenúť na Satana, Kele a rôzne ďalšie negatívne sily. Rovnako sa našli aj ľudia, ktorí chceli získať určité výhody (väčšinou majetok a vplyv) tým, že dokázali ovládať tieto veci medzi ,,nebom a zemou“. Stredovek určite nebol obdobím, ktoré by prialo podobným osobám. No predsa, ak Vás Sužujú choroby, hladomory a nespočetné množstvo iných nešťastí, treba si nájsť niekoho, koho z toho obviníte. A prečo by to nebol niekto, kto údajné ovláda temné sily? Cirkvi nikdy nevoňali podobní ,,šarlatáni“ a aj vo svetskej moci a medzi obyčajnými ľuďmi sa našli dobráci, ktorí si robili nárok na majetok obvineného, veď konfiškácia majetku nebola ničím výnimočným. A tak vznikla v 13. storočí inkvizícia, najskôr zameraná na boj proti Katarom, ktorá sa neskôr rozšírila aj na bosoráctvo a veštenie. Darmo, s jedlom rastie chuť. Situácia bola najhoršia v Nemecku a Španielsku, kde mala inkvizícia veľký vplyv. A do takejto doby prišlo Kladivo na čarodejnice. Preto by nikoho nemalo prekvapiť, že sa stalo tak populárne. Stalo sa však aj niečím, z čoho čerpali mnohí inkvizítori a čo ovplyvnilo celkové predstavy o čarodejníctve. Dnes sa už zrejme nedozvieme, ako by vyzeral stredovek bez tejto knihy. To, o čom pojednáva, je dnes už pre väčšinu ľudí nepochopiteľné a niečo, čo vyzýva k mučeniu ľudí v akomkoľvek množstve a v akejkoľvek forme, určite nie je v poriadku. Na druhej strane isté práva, ktoré priznávala, mohli reálne pomôcť. A koniec koncov, ak by nevyšla, možno by niekto prišiel s niečím oveľa horším, ato s rovnakým alebo ešte väčším vplyvom. Nech je ako chce, mali by sme dúfať, že sa ľudia poučili z tejto kapitoly dejín a už sa nikdy niečo podobné nezopakuje.

carodejnice

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroj: Larousse: Nevyriešené záhady sveta, Mladé Leta, ISBN 80-06-01211-3

Obrázky: malleusmaleficarum.org, cvltnation.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.