Kniha o Winstonovi Churchillovi ako cestovateľovi

O britskom premiérovi Winstonovi Churchillovi sa toho popísalo naozaj veľa, no v roku 2007 sa uznávaný historik Brian Lavrey rozhodol pozrieť na jednu špecifickú etapu jeho pôsobenia, na cesty po celom svete.

W. Churchill patril medzi najčastejšie cestujúcich štátnikov (cesty do Severnej Afriky, Kanady, Moskvy). Svoje cesty uskutočňoval bez ohľadu na vtedajšie nebezpečenstvo a technické problémy. Ako vieme, letecká doprava bola vtedy v plienkach (lietadlá s klimatizáciou a pretlakovými kabínami ešte neexistovali), moria boli plné nemeckých ponoriek a lodí. Autor tu nerieši tzv. politické výsledky jednotlivých ciest (tie tu majú len malý priestor), ale ich technicko-organizačné hľadisko. Okrem toho sa snaží zachytiť pomerne zložitú povahu W. Churchila, ktorá pri týchto cestách občas spôsobovala problémy. V úplnom závere sa dozviete, čo robili jednotliví členovia jeho družiny po skončení vojny a čo sa stalo s technikou používanou pri jeho cestách.

Čitateľ tak môže prežiť vzrušujúce dobrodružstvo s Churchillom a jeho družinou. Nebude núdza ani o kuriózne momenty ako napríklad, keď Winston pri lete zaspal s horiacou cigarou. Menší problém nastal aj vtedy, keď sa pri jednom lete pokúšal riadiť lietadlo a podobne. 

Podľa môjho názoru je kniha Winston Churchill – válečný cestovatel ideálne čítanie pre milovníkov dobrodružnej literatúry, ako aj literatúry s tematikou 2. svetovej vojny.

_____________

Knihu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: knihydobrovsky.cz/files/thumbs/mod_eshop/

produkty/w/winston-churchill-valecny-cestovatel-9788072077601.280299474.1474997487.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.