Kniha Siločiary pomoci SNP a západní spojenci

Úloha západných spojencov (USA a Veľkej Británie) na oslobodzovaní Československa v druhej svetovej vojne patrila za minulého režimu medzi tabuizované témy. Dodnes sa o tom zvyknú viesť vášnivé diskusie. Svetlo do tejto problematiky sa pokúsilo vniesť Múzeum Slovenského národného povstania. Pod ich hlavičkou vyšla v roku 2016 monografia autorov PaedDR. Jána Stanislava a CSc. Ing. plk. vz. Jaroslava Švacha s názvom Siločiary pomoci SNP a Západní spojenci.

Z hľadiska obsahu treba oceniť snahu autorov ísť skutočne do hĺbky. V úvode sa môžeme dozvedieť o začiatkoch jednania Veľkej Británie s československou exilovou reprezentáciou o oslobodzovaní celého územia… Neskôr sa autori zaoberajú aj samotným SNP – jednaním s britskými,  americkými, sovietskymi  predstaviteľmi; činnosťou amerického OSS a britského SOE počas SNP, ako aj ich neslávnym koncom alebo činnosťou americkej 15. leteckej armády. Samotný text je rozdelený na dve polovice – slovenskú a anglickú časť. Hádam čitateľom magazínu Magistra História nebude vadiť, keď im trochu napoviem – správanie Veľkej Británie voči ČSR nevykresľuje publikácia príliš pozitívne.

Z hľadiska obsahu by som vytkol snáď jedinú vec – autori mohli uviesť dôvody, prečo britskí predstavitelia jednali ako jednali (alebo sa pokúsiť naznačiť ich). Zarazil ma obrovský priestor pre prílohu s dobovými fotografiami a dokumentmi (strany 112-315). Podobné záležitosti určite patria do takýchto kníh, v tomto prípade ich ale bolo trochu veľa.

Každopádne, kniha si zaslúži pochváliť. Kto však chce pochopiť správanie západných spojencov úplne do hĺbky (resp. komu nestačia dôvody v štýle ,,my sme západ nikdy nezaujímali“) bude si toho musieť naštudovať viac.

_____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: pantarhei.sk/media/catalog/product/cache/1/image/250×361/

040ec09b1e35df139433887a97daa66f/s/i/silociary-pomoci-snp-a-zapadni-spojenci-58734.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.