Knižný tip: Napoleon a jeho doba

alistairAlistair Horne, uznávaný britský historik a životopisec, sa venuje s obľubou najmä napoleonskej tematike. Je autorom mnohých kníh o tomto „malom veľkom“ mužovi, ako napríklad Napoleon master of Europe, Seven ages of Paris alebo How far to Austerlitz. Aj svojou troškou pridal teda ďalšiu kvapku do mora kníh o Napoleonovi a jeho dobe. Dokopy bolo vydaných na túto tému už vyše 600-tisíc publikácií. Nemožno pochybovať o tom, že autor je v danej problematike skutočným odborníkom. Za svoje práce sa stal držiteľom vyznamenania za upevňovanie britsko-francúzskych vzťahov. Hoci sa môže zdať, že monografia Napoleon a jeho doba má všeobecný a široký záber, jej rozsah je značne obmedzený. Napriek tomu sa môžete vďaka nej lepšie zorientovať v osobnosti Napoleona a veľmi stručne  ponúka aj možnosť nahliadnutia do Európy na začiatku 19. storočia.  

Kniha v slovenskom vydaní s prekladom Adriany Oravcovej vyšla vo vydavateľstve Slovart, a to vo veľmi prehľadnom prevedení. Samotná kniha je veľmi ľahko čitateľná, najmä vďaka autorovmu štýlu písania, prístupná bez problémov laikom a zároveň doplnená bohatou bibliografiou s autorovým doplňujúcim komentárom k dielam, ktoré na podobnú tému vyšli. Vydavateľstvo Slovart k autorovmu výberu dopĺňa ešte 22 kníh, ktoré sú preložené do slovenčiny a dostupné v našich knižniciach.

Ako autor sám v úvode uvádza, v knihe sa zameral na 25 rokov (1795 – 1820), ktoré mapujú vrchol Napoleonovej kariéry a jeho následný pád. Obsah je rozdelený do desiatich kapitol, z nich každá je doplnená trefným citátom. Pre uľahčené zorientovanie sa v dátumoch a udalostiach je na prvých stranách pridaná chronológia vrátane malej mapy Európy s francúzskou územnou expanziou do roku 1812.

Prvá kapitola opisuje Napoleonovu mladosť, retrospektívne opisuje jeho najväčšie činy a spomína na jeho cestu k moci. Text je neustále dopĺňaný parafrázami z prameňov, ktoré dopomáhajú lepšie si predstaviť dobovú situáciu. Celá prvá kapitola, ktorá je od ostatných najviac odlišná, popisuje osobnosť a cestu Napoleona k vrcholu, aby sa čitateľ ľahšie zorientoval. Dozviete sa o jeho víťazstvách na súši a ťažkých porážkach na mori. Pri vykreslení osobnosti Napoleona nevynechal autor ani dôležitú otázku náboženstva, ku ktorému mal mimoriadne chladný postoj. Ten je pozorovateľný najmä pri jeho korunovácií za cisára, kde pozval pápeža Pia VII., no nechal ho čakať v zablátených uliciach Paríža a nakoniec sa za cisára korunoval sám.  

Zároveň Horne vyjadril skutočnosti, vďaka ktorým mal Napoleon uľahčenú cestu k obrovskej popularite v krajine, vzhľadom na to, že krajina pred tým trpela Robspierrovým terorom a nakoniec vládou neschopného direktória. Ľahkosť čítania dopĺňajú praktické informácie o Napoleonovom živote, ale aj o celkovej situácii vo Francúzsku na začiatku 19. storočia. Autor uvádza, že Napoleon rád trávil čas vonku, ako pravý Korzičan neznášal zimu, takže v palácoch sa kúrilo aj v chladných dňoch počas leta. Neveru muža pokladal za normálnu. Opísaný je však aj úplne bežný obraz Paríža v tomto období, ktorý mal okolo 55 000 obyvateľov. Jeho ulice boli plné blata a zápachu. Ženy chodili po uliciach takmer nahé, v priesvitných blúzkach, čo prilákalo do Paríža aj mnohých anglických turistov. Napoleonov vzťah k ženám však zostal nezmenený, nijako neprispel k zväčšeným právam pre ženy a jeho osobný život by sa takisto dal označiť za katastrofu. Jozefína, ktorej neustále počas jeho vojenských výprav písal listy (niektoré z nich sú v knihe publikované), jeho listy ignorovala a bola rovnako neverná.

Kniha nie je písaná chronologicky, čo však nemusí byť nevýhodou. Autor opisuje Napoleona v takmer každej kapitole odznova, avšak vždy z iného uhla pohľadu: politika, vojenské výpravy, súkromné vzťahy, náboženstvo, čo do istej miery uľahčuje na základe zaujímavých príbehov zapamätanie obsahu viac, ako keby bolo množstvo tém zhrnutých v tom-ktorom roku vlády. Pri schyľovaní sa k záveru Napoleonovho života uvádza autor aj zaujímavý citát, v ktorom Napoleon hovorí: „…keby mi tak nebesá darovali ešte 20 rokov života, zbytočne by ste hľadali starý Paríž.“ To sa priamo konfrontuje s Napoleonovým postojom k viere a zároveň vyjadruje jeho ambície prebudovania Paríža na svetové centrum.

Aby sa opodstatnila druhá polovica názvu knihy „a jeho doba“, je venovaná časť knihy aj opisu života v celom Francúzsku, čo čitateľovi umožňuje lepšie sa vžiť do problematiky začiatku 19. storočia. Autor poukazuje najmä na množstvo chudoby, odchod mužov do armády v každom veku a odhaľuje úskalia života v západnej Európe. Posledné dve kapitoly popisujú  úpadok a smrť Napoleona na svätej Helene.

Ťažko možno priniesť nové poznatky o osobnosti, ktorá bola rozpracovaná z každej strany. Napriek tomu, Napoleon a jeho doba je publikácia vhodná pre každého čitateľa a ponúka ďalšie možnosti pre hlbšie štúdium.

_________

Knihu recenzoval: Bc. Jozef Voříšek

Zdroj: HORNE, Alistair. Napoleon a jeho doba. Bratislava : Slovart, 2005, 175 s. ISBN 80-8085-036-4.

Obrázok: files.tovar.sk/imgs/600/71/9ff13a6ed07fa06da22bbba942e0b999.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.