Knižný tip: Útek z pekla

Vy, ktorí sa zaujímate o druhú svetovú vojnu, možno poznáte dvojicu Vrba a Wetzler. Sú to asi najznámejší Slováci, ktorým sa podarilo utiecť z Osvienčimu a povedať svetu o hrôzach, čo sa tam odohrávali. No zo spomínaného tábora sa podarilo utiecť ešte jednému Židovi zo Slovenska Arnoštovi (Ernestovi) Rosinovi. Jeho príbeh spracoval vo svojej knihe známy bratislavský autor Juraj Šebo (Pionierske 50. roky, Zlaté 60. roky, Normálne 70. roky, Také bolo P.K.O…). A. Rosin sa poznal s jeho otcom, čo ho inšpirovalo k samotnému napísaniu knihy. Tá vyšla koncom minulého roka pod názvom Útek z pekla. O vydanie sa postaralo vydavateľstvo Marenčin PT.

Arnošt Rosin pochádzal zo Sniny. Narodil sa tesne pred prvou svetovou vojnou a mal päť súrodencov. Ich dom bol zároveň obchod s rozličným tovarom. Pred vypuknutím druhej svetovej vojny sa snažil dostať do Palestíny, no to sa mu nepodarilo. V roku 1942 ho zadržali gardisti. Najprv poputoval do zberného tábora v Žiline, neskôr skončil v Osvienčime. Vystriedal tam niekoľko prác, po úteku dvojice Vrba a Wetzler bol zaradený do pracovného komanda, ktorý ťažil štrk. Neskôr sa s Poliakom Mordowiczom rozhodol pre útek a ten sa im podaril. Svojím svedectvom potom doplnili protokol od Wetzlera a Vrbu o Osvienčimskom dianí.

Podarilo sa mu prežiť aj nemeckú okupáciu Slovenska… Krátko pobudol v Izraeli, ale neskôr sa vrátil do Československa. Tu žil až do roku 1966 až nakoniec zakotvil v Nemeckej spolkovej republike. Zomrel v roku 1999.

Okrem jeho príbehu spomínaná kniha obsahuje aj zaujímavé podrobnosti o tábore v Osvienčime a nachádza sa tam aj špeciálna pasáž o útekoch z tábora (podarených aj nepodarených).

Zaujímavosť: V súčasnosti v meste Snina už nežije nikto z pôvodnej židovskej komunity, ani dom Rosinovcov už nestojí (padol za obeť socialistickej výstavbe).

____________

Knihu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: im9.cz/sk/iR/importprodukt-orig/9a1/9a143e4cac9615b872c9a2f8b984e946.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.