Kniha Vraždiaca sa Európa

vrazdiaca sa europaKeď som narazil vo Vihorlatskej knižnici v Humennom na knižné dielo od Edity Tarabčákovej – Vraždiaca sa Európa (s podtitulom Nemecký lev a maďarská hyena), so záujmom som po ňom siahol.

Očakával som nové zaujímavé informácie. Kniha je rozdelená do kapitol 1. svetová vojna, 2. svetová vojna a Nedocenený Trianon. Musím poznamenať, že moje očakávania neboli naplnené. O 1. svetovej vojne tam síce bolo niekoľko zaujímavých faktov (Bismarcove idey, nemecké zločiny, Versaillské dohody, spory historikov o vinníkovi), ale väčšinou ide o info, ktoré pozná skoro každý, čo sa o túto tematiku zaujíma.

Ohľadom Maďarska sa autorka snaží nájsť príčiny a korene tzv. maďarského šovinizmu. Napríklad tvrdí, že už počas protitureckých bojov veľká časť maďarskej šľachty kolaborovala s Turkami a potom si neprávom privlastnila zásluhy na oslobodení Uhorska. Myslím, že informácie sú podávané príliš zaujato a navyše sú tu čitateľom podsúvané politické postoje autorky. To pochopiteľne v podobných publikáciách nemá miesto.

Ľudia, ktorí sa o daný úsek dejín len začínajú zaujímať, alebo ak majú veľa voľného času a nevedia, čo s ním, táto kniha môže osloviť. Náročnejším milovníkom histórie by som odporučil siahnuť po niečom inom.

________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: knihcentrum.sk/content/images/thumbs/18609043_vrazdiaca-sa-europa_400.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.