Kolaborovali s nacistami

kolaborantiNa mojich potulkách svetom dokumentárnych seriálov som nedávno opäť narazil na niečo, čo stojí za zmienku. Ide o britský dokumentárny seriál Kolaborovali s nacisty (Nazi Collaborators). 

Na úvod poviem, že mňa osobne potešilo najviac asi to, že je to téma, ktorá nebola v podobných programoch často pretriasaná. Je pravda, že som mal určité obavy, keďže som zachytil aj názory o neobjektívnosti tohto spracovania. Na mňa však spravil viac ako pozitívny dojem. Zámer tvorcov prehľadne odhaliť motívy daných jednotlivcov, prečo sa ocitli na pomyselnej druhej strane barikády, sa podaril na viac než výbornú.

V prvom diele seriálu je divákom predstavený jeden z najznámejších kolaborantov vôbec, ktorým bol Nór Vidkun Quisling (jeho spolupráca s Nemcami nadobudla časom až komické rysy a jeho meno sa stalo synonymom samotnej kolaborácie). V ďalších dieloch si tvorcovia zobrali na paškál osobnosti ako Léon Degrelle z Belgicka, Dinko Šakić (jedna z popredných osobnosti tzv. ustašovského režimu vo vojnovom Chorvátsku) a podobne…

Pre mňa boli najzaujímavejšie diely číslo 9 (o ľuďoch, ktorí napriek tomu, že boli radení k Židom, bojovali na strane Nemcov) a  11 (profil Chaima Rumkowského, židovského predstaveného v lodžskom gete).

Jediné, čo mi tu trochu chýbalo, bolo to, že sa v epizódach nevenoval aspoň minimálny priestor tiež osobnostiam našej histórie (Tiso, Tuka). Preto by ma potešilo, keby niekto spravil „dokrútku“.

Viac informácií o seriále získate aj na tomto odkaze

______________________

Seriál odporúča: Tomáš Karľa

Obrázokecx.images-amazon.com/images/I/51CazSw-R8L._SY300_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.