Komplikovaný smútočný obrad šamanky

Kosti tajomnej ženy v pohrebisku boli obklopené korytnačími škrupinami a ďalšími objektmi.

Maličká žena pochovaná v jaskyni v Izraeli pred 12.000 rokmi bola pravdepodobne osobou pre svoje okolie veľmi dôležitou a bola pochovaná s veľkou slávou, vrátane hostiny z 86 korytnačiek, o čom svedčí práve toto archeologické nálezisko.  

Po rokoch analýz odborníci konečne zrekonštruovali etapy vykonávaného pohrebného rituálu, pri ktorom bolo telo uložené na oddych. Táto analýza by nebola možná bez množstva neobvyklých objektov, ktoré boli na pohrebisku nájdené.

Vedci popísali šesťkrokový proces, ktorým si tamojší ľudia uctili rešpektovanú osobu, akou táto žena počas svojho života jednoznačne bola. O jej spoločenskom postavení vypovedá aj zložitosť pohrebných rituálov, ktoré jej pohreb sprevádzali v danej oblasti pred tisícmi rokov.

Záhadný pohreb

Vedúci autor štúdie Leore Grosman, profesor na Inštitúte archeológie Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, objavil hrob v roku 2005 v jaskyni zvanej Hilazon Tachtit, ktorá sa nachádza v západnej Galilei v severnom Izraeli.

Jaskyňa slúžila ako pohrebisko pre najmenej 28 ľudí počas druhej etapy Natufianského obdobia (15.000 – 11.500 pred Kristom).  

Jeden hrob spomedzi všetkých ostatných vyčnieval, pretože bol oddelený kamennou prekážkou, pričom obsahoval pozostatky tela a množstvo objektov, ktoré boli okolo neho umiestnené s určitým zámerom a s veľkou mierou starostlivosti.  

Kostra ženy asi 1,5 m vysoká a asi 45 rokov stará bola starostlivo umiestnená do hrobovej jamy, v ktorej boli vrstvené sedimenty ako mušle, korytnačie panciere, kriedy a rohy z gaziel. Na tele a okolo neho boli usporiadané kosti viacerých druhov zvierat: lebky z kuny, chvost divokej kravy, predlaktie kanca, panva leoparda, krídlo orla a dokonca aj ľudská noha.

Vo svojom vyhlásení Grosman tvrdí, že ide o hrob šamanky, pričom to nasvedčujú rôzne zvieracie kosti, ktoré ju obklopujú, pretože v tej dobe sa verilo, že šaman je schopný komunikovať s dušami zvierat.  

Šamanský pohreb v 6 krokoch

Grosman a spoluautorka štúdie Natalie Munro, profesorka antropológie na University of Connecticut, analyzovali obsah hrobu a stanovili rituálne sekvencie, dokopy 6 krokov, ktoré pravdepodobne sprevádzali pohreb ženskej šamanky.

V prvej fáze – Príprave hrobovej jamy – účastníci označili súmerný oválny tvar v skalnom podloží podlahy jaskyne, a následne hĺbili diery do skalného podložia s nejakým typom vrtáku. Následne pokryli podlahu a steny jamy bahnom, pričom pridávali aj vrstvy vápenca a iných sedimentov.

Druhá a tretia fáza sa týkali obloženie jamy z vápencových blokov jedinečnými artefaktmi ako sú mušle, rohy gazely a korytnačie panciere, ktoré prekryli vrstvou popola a odštiepkami kamenných nástrojov.  

V priebehu štvrtej etapy bolo ženine telo uložené do jamy v drepe, pričom jej pod hlavu a panvu vložili korytnačie panciere, aby ju dokázali oprieť o steny hrobu. Zvieracie kosti a korytnačie panciere boli umiestnené aj na vrchu tela, pričom toto uloženie zakončili opäť niekoľkými vápencovými blokmi.

Jeden z 86 korytnačích pancierov pochovaných s telom, ktoré pravdepodobne patrilo ženskej šamanke.

Desiatky korytnačích pancierov nachádzajúcich sa v tejto vrstve predstavujú zvieratá, ktoré sa počas pohrebného rituálu jedli. Autori štúdie odhadujú, že sa počas pohrebnej hostiny spotrebovalo približne 25 kg mäsa.

V piatej fáze zriadenci pravdepodobne naplnili hrob odpadkami z pohrebnej hostiny. A konečne v šiestej etape bol na hornú časť hrobu umiestnený veľký trojuholníkový blok vápenca, ktorý hrob uzavrel.

Zložitosť obradu dáva vedcom podnet k tomu, aby práve v tejto dobe predpokladali vznik plánovania rituálnych akcií a ich usporiadanie. Natufianská doba je uznávaná ako doba, v ktorej sa ľudské pohreby začali stávať významnými kultúrnymi zložkami v rámci jednotlivých komunít. Dôkazy z tejto štúdie naznačujú, že rituály boli starostlivo naplánované a vysoko organizované, pretože každý účastník pohrebného rituálu poznal svoju úlohu v ňom.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/55295-female-shaman-burial-reconstructed.html

Obrázok: sott.net/image/s16/329457/full/female_shaman_burial_01.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.