Konference ve Wannsee – TOP spracovanie

conspiracyAko milovníka histórie a veci súvisiacich s druhou svetovou vojnou ma potešil film, na ktorý som pred časom narazil, a teda Konference ve Wannsee (2001, originálny názov Conspiracy). Režisérom je skvelý Frank Pierson.

Už sa samotný názov napovedá, že tvorcovia sa snažili zrekonštruovať konferenciu, ktorej výsledkom bola smrť a utrpenie tisícov ľudí. Píše sa rok 1942. Nemecká armáda síce už zažila prvé porážky na východnom fronte, no stále verí v konečne víťazstvo.

V honosnom sídle, ktoré kedysi patrilo nejakému Židovi, chystajú vysokí predstavitelia Tretej ríše supertajnú poradu (spolu s bohatým pohostením a podobne). Na nej sa ma rozhodnúť, čo sa bude diať ďalej so Židmi, ktorí ešte ostávajú na územiach, ktoré okupujú Nemci. Diváka až zarazí cynizmus a ľahkosť, s akou diskutovali o tom, ako treba dané oblasti čo najskôr vyčistiť od Židov a ako tomu treba dať právny rámec. Najaktívnejší z prítomných boli hlavne A. Eichman a R. Heydrich.

Aj keď je to vlastne TV film, treba povedať, že na výkonoch hercov sa to vôbec nepodpísalo. Jediná drobnosť, čo mi prekážala, bol fakt, že herec stvárňujúci Heydricha sa naň fyzicky takmer vôbec nepodobal. Ale to bola len drobná chybička krásy.

Osobne radím tento film medzi to najlepšie, čo v tejto súvislosti vzniklo. Verím, že podobného názoru budú aj ostatní, ktorí si toto spracovanie nenechajú ujsť. 

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: telenta.blog.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.