Korene tetovania v Británii

V 18. storočí, keď námorníci slúžiaci v Pacifickej expedícii kapitána Jamesa Cooka uvideli tetovanie pôvodných Polynézanov, rozhodli sa nechať taktiež tetovať. Tetovanie bolo však známe a praktizované v západnej Európe omnoho skôr, aj keď pomenovanie „tetovanie“ vychádza z tahitského „tatau“ (vyznačiť, vraziť). Až títo Cookovi námorníci nastavili ale trend tetovania, ktorý sa rozšíril skrz Kráľovské námorníctvo, pričom začiatkom 19. storočia bola už väčšina britských námorníkov kvalitne potetovaná. 

tetovanie

Kto nosí tetovanie?

Po celé desaťročia prežívalo tetovanie v značnej miere v menšinových kultúrach na oboch stranách spoločenského spektra. Kým zo začiatku sa spájalo výlučne s námorníkmi, vojakmi a trestanou spodinou spoločnosti, na konci 19. storočia boli už vytetované vzory obľúbené aj u „horných desaťtisíc“. Eduard VII. si nechal pri návšteve Jeruzalema v roku 1862 vytetovať kríž  a o 20 rokov neskôr sa nechal v službe Kráľovskému námorníctvu potetovať aj Juraj V., pričom jeho telo zdobilo veľké dračie tetovanie. Práve títo páni nastavili trend tetovania aj medzi hornými spoločenskými triedami.

Obmedzovalo sa tetovanie len na mužov z vyšších tried?

Rozhodne nie! Tiež mnoho vysokopostavených žien sa nechalo tetovať. A to s radosťou. Matka Winstona Churchilla mala údajne na zápästí vytetovaného hada. Virginia Courtauld (manželka filantropa a patróna umenia Stephena Courtaulda) mala pre zmenu tetovanie na členku.

Ako sa tetovania robili?

Spočiatku sa tetovalo rukou, ale v roku 1891 predstavil tatér z New Yorku Samuel O’Reilly prvý elektrický tetovací stroj. Tetovanie bolo síce stále bolestivé, ale už bolo omnoho rýchlejšie a lacnejšie, čo znamenalo jeho následné rozšírenie medzi čoraz viac ľudí, čím stratilo punc luxusu.

Prečo sú dnes tetovania také populárne?

Mnoho ľudí minulého storočia si tetovanie spájalo so skupinami, ktoré by mali byť vylúčené zo spoločnosti až na jej okraj (prípadne až zaň). Boli presvedčení, že takýchto „grázlov“ sa treba báť a vyhýbať sa im. Od začiatku 80-tych rokov sa však na tetovanie prestalo pozerať s dešpektom ako na niečo vyjadrujúce možnú sociálnu deviáciu a tetovaní jedinci sa stali viac spoločensky akceptovanými. Dnes sa považuje tetovanie skôr za legitímne sebavyjadrenie. Celý tento proces zmeny uhla pohľadu začal vtedy, keď sa nechali tetovať hviezdy (športovci, speváci, herci, ba dokonca manželka predsedu britskej Konzervatívnej strany a premiéra Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Davida Camerona – Samantha). V súčasnosti je pravdepodobne potetovaný každý piaty dospelý Brit.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: historyextra.com/article/premium/tattoos

Obrázok: nextluxury.com/wp-content/uploads/top-60-best-cross-tattoos-for-men.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.