Kostra s kosákom okolo krku odhalila staroveký strach z démonov

kostra

Toto dospievajúce dievča bolo pochované na poľskom cintoríne, pričom na krku malo kosák, ktorý mal pravdepodobne odraziť démonov. Dievčina bola pochovaná s medenou čelenkou a mincou z rovnakého materiálu.

Ako si udržať démona od tela? Mala by postačovať čepeľ zabodnutá do krku. Na 400 rokov starom poľskom cintoríne objavili pri vykopávkach niekoľko kostier, ktoré mali okolo krku umiestený kosák. Archeológovia sa domnievajú, že táto podivná pohrebná prax je dôkazom viery v mágiu a strachu z démonov. Magistra História o tom prezradí viac. 

Kosáky na kostrách boli nájdené na cintoríne Drawsko, ktorý sa nachádza v severovýchodnom Poľsku a datuje sa do obdobia 17. až 18. storočia. Od roku 2008 bolo archeológmi exhumovaných viac ako 250 hrobov.

Medzi pochovanými našli štyri kostry s kosákmi okolo hrdla a taktiež jednu kostru s kosákom umiestneným cez boky. Tieto pohreby sa v minulosti nazývali „upírie“ pohreby. Spôsob ich prevedenia a pochovávanie mŕtvych mal zabrániť znovuoživeniu týchto mŕtvych tiel. No nová štúdia, uverejnená v časopise Antiquity a realizovaná Polcynom a Elzbietou Gajda z múzea Ziemi Czarnkowskiej, odmieta túto charakterizáciu daného aktu.

Namiesto termínu „upírie“ pohreby archeológovia radšej používajú termín „antidémonické“ pohreby, a to čiastočne aj preto, že upíri neboli podľa tradičných ľudových povier z tohto regiónu jediným druhom zlých inkarnácií mŕtvych. Pochovávanie s kosákmi však nebolo rozšírené po celom území, skôr to je špecifikum danej oblasti. Telá boli pochované na tom istom území, kde sa konali aj kresťanské pohreby, mŕtvych ukladali do posvätnej pôdy spolu s ďalšími členmi komunity a nezdá sa, že by boli tieto telá nejako znesvätené alebo zmrzačené.

Po chemických rozboroch zubov daných piatich tiel sa ukázalo aj to, že sa pravdepodobne jedná o domácich obyvateľov, a nie o cudzincov. Tieto výsledky boli publikované v dokumente „in PLOS ONE“ v roku 2014.

Toto gesto pochovávania s kosákmi malo podľa Polcyna a Gajdy určite význam magického rituálu, a to mimo všetku pochybnosť. Avšak jeho význam mohol byť aj rôznorodejší. Úlohou kosáku mohlo byť okrem udržania mŕtveho v hrobe pod hrozbou zníženia jeho hrdla aj to, aby sa zabránilo trápeniu duše od zlých síl. A čo viac, použitie nástroja vyrobeného zo železa, čo je vlastne transformácia v ohni, mohlo symbolizovať aj prechod zo života do smrti.

Aj keď kresťanstvo bolo v tom čase v Poľsku dominantným náboženstvom, stále pretrvávala viera v démonov a prežívali staré tradície pohanských slovanských ľudových povier či náboženských systémov. Okrem kosákov nie je na týchto hroboch nič unikátne, takže vedci si nie sú úplne istí, kvôli čomu sa práve títo ľudia potrebovali chrániť takýmto démonickým spôsobom. Mohli byť ešte počas života považovaní za ľudí s nadprirodzenými schopnosťami, alebo mohli mať nejaké fyzické danosti či vlastnosti, ktoré sa v tej dobe považovali za podozrivé, napríklad mimoriadne chlpaté telo, spojené obočie, veľkú hlavu či červenú pleť. Toto všetko považuje tradičný poľský folklór za podozrivé a nenormálne.

Taktiež sa mohlo stať, že zomreli nejakou naozaj bolestivou a nepríjemnou smrťou, a tak im pozostalí chceli zabezpečiť aspoň pokojný odpočinok a prechod k duchovnej smrti. Starší jedinci mohli umrieť aj na starobu, no bolo tam pochované aj mladé dievča v teenagerskom veku. Autori špekulujú, že zomrela násilne a predčasne, možno sa utopila, spáchala samovraždu alebo ju zavraždili. Bohužiaľ, archeológovia žiadne známky po príčine jej smrti na kostiach neobjavili.  

Gajda a Polcyn dúfajú, že získajú peniaze na ďalšie vedecké testovanie mŕtvol, ako napr. na biomolekulárne analýzy, ktoré by pomohli presnejšie pochopiť, čo viedlo v Drawsku k pochovávaniu s kosákmi.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/53147-sickle-wearing-skeletons-reveal-demon-fears.html

Obrázok:

s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/bc/a9/4e/bca94e6bbc3989e83c7d73933ec2b13f.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.