Kráľovské aféry ľudstvo fascinovali odjakživa

Bulvárne témy si čas od času prečíta každý, ale len zlomok ľudí si to dokáže aj naozaj priznať. Aféry rôznych celebrít nás fascinujú od nepamäti či už je to spôsobené tým, že vďaka ním na chvíľu zabudneme na svoje vlastné problémy, prípadne sa snažíme svoje znalosti zo života slávnych prezentovať svojim priateľom.

História však celebrity ponúkala poskromne, respektíve omnoho menej ako dnes, kedy sa známy a slávny (a bohatý) človek stane aj na základe napríklad často iracionálnych faktov, ako napríklad to, že ľudia začnú virálne zdieľať na sociálnych sieťach jeho video. Avšak mnoho týchto „celebrít“ sa v ohnisku popularity zahreje len krátky čas.

Relatívne nízky počet slávnych osobností v minulosti viedlo k tomu, že sa životy menšieho počtu konkrétnych ľudí prepierali oveľa dlhšiu dobu. Takýto „luxus“ si dnes môže dovoliť len málo známych osobností. Medzi tie vyvolené bezpochyby patria členovia britskej kráľovskej rodiny a lokálne potom aj iní panovníci a ich príbuzní, ktorým v žilách koluje modrá krv. Práve aféry kráľov nás fascinujú už celé storočia a vyzerá to tak, že tak ľahko nás ani fascinovať neprestanú.

Práve spomínanú britskú kráľovskú rodinu popisuje cyklus historických dokumentov Kráľovské aféry, ktorý sa odohráva prevažne v dobe prvej polovice 20. storočia, kedy mala monarchia v zemi ešte veľký vplyv a akékoľvek prehrešky proti etikete sa neodpúšťali tak ľahko.

 

Môžeme to vidieť pre porovnanie dnešného „rebelského“ páru, princa Harryho a americkej herečky Meghan Markle, s princom Edwardem a Wallis Simpsonovou z 30. rokov, ktorá nie len že bola Američankou, ale tiež bola rozvedená. Zatiaľ čo Harry a Meghan sa z kráľovských povinností vyviazali dobrovoľne, Edward v dôsledku svojej lásky k Wallis (pôvodne Bessii) prišiel o nástupnícke právo na britský trón a to nútene.

Modrá krv má v sebe čosi lákavého. Tak nejako podvedome vieme, že  šľachtici a monarchovia sú rovnakí ľudia z mäsa  a kostí ako my všetci ostatní, ale akási starobylosť ich rodov, dlhý rodokmeň a nemožnosť preniknúť do ich uzavretej spoločnosti z vonku z nich robí výnimočné osobnosti, o ktorých sa my bežní smrteľníci radi zaujímame.

Na pásmo dokumentov s názvom Kráľovská aféra si môžete pozrieť v premiére od 5. júla o 21:00 na televíznej stanici Viasat History.

__________

Text a obrázky:

Jana Zelnikova​
Marketing Co‑ordinator
Viasat World

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.