Kráľovstvo obuvníkov

Magistra História chce dnes svojim čitateľom predstaviť dokumentárny film o jednej z najznámejších podnikateľských rodín z éry 1. ČSR. Ak ste tipovali Baťovcov, bolo to správne. Názov filmu je Vznik a pád království ševců (2004).

Áno, Baťovci patrili v predvojnovom Československu medzi najvýznamnejšie osobnosti. Začínali ako jednoduchí obuvníci, no neskôr sa z nich stali veľkopodnikatelia. Ich firma mala pobočky po celom svete. Po 2. svetovej vojne však zažili trpké časy. Boli obvinení z kolaborácie s nacistickým Nemeckom a ich obrovské impérium v ČSR bolo znárodnené (nakoniec sa presťahovali do Kanady, kde sídlia dodnes).

V dokumente spoznáte ich príbeh od úplných začiatkov cez zlatú éru až po súčasnosť. Najzaujímavejšími časťami sú dobrodružstvá rodiny Baťovcov počas 2. svetovej vojny (cesty do USA – Brazílie) a trpký osud po jej konci. Je tu vysvetlené, že celý ten proces pred národným súdom bol, ako sa hovorí, fraška. Spomína sa tu aj veľký spor vo vnútri rodiny – spor medzi Jánom Baťom a jeho synovcom Tomášom Baťom mladším o vlastníctvo Baťových firiem. 

Keďže príbeh Baťovcov v súčasnosti pozná len málo ľudí (väčšina len vie, že mali niečo s obuvou), vznik a samotné spracovanie tohto filmu hodnotím veľmi pozitívne. Taktiež si myslím, žeby nebolo zlé, keby sa jedného dňa našiel niekto, čo túto tému spracuje do podoby klasického historického filmu.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/xG_Fn2g2FWE/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.