Križiacka výprava proti Katarom

Mnohým sa križiacke výpravy spájajú najmä s bojmi v Svätej zemi, prípadne zverstvá s nimi spojené. No okrem toho existovali výpravy, počas ktorých sa bojovalo aj na európskej pôde. O jednej takej bude i dnešný článok. 

katari

Pomery vo Francúzsku

Vo Francúzsku vládol v 13. storočí tiež Filip IV. nazývaný Pekný (známy napr. procesom s Templármi). Snažil sa centralizovať a upevniť svoju moc, ale aj zjednotiť všetky oblasti Francúzska pod svoju vládu, keďže Francúzsko ešte neexistovalo v hraniciach, aké poznáme dnes. Napríklad oblasť Languedoc, o ktorej bude reč, bola v tej dobe samostatným kniežatstvom.

Katari

Katolícka viera zohrávala dôležitú rolu v životoch tunajších ľudí. No taktiež sa tu silno prejavovala skazenosť vtedajšej cirkvi. Kňazi sa často venovali hlavne zhromažďovaniu majetkov (viacerí z nich si taktiež vydržiavali milenky) a  život väčšiny mal od pôvodného kresťanstva na míle ďaleko.

Preto sa medzi ľuďmi začali objavovať skupiny, ktoré sa snažili ponúknuť alternatívu k tradičnej viere. Jednou z nich boli aj katari, ktorých zvykli nazývať aj albigénci (podľa mesta Albi, v ktorom začalo ich hnutie).

Odborníci ich radia ku gnostikom. Ich učenie spočívalo v tom, že hmotný svet je zlý, a teda stvorený zlým bohom (Rex Mundim) a človek sa musí z neho oslobodiť. Taktiež učili, že človek musí sám dôjsť ku gnóze – náboženskému poznaniu.

Neuznávali napr. hmotnú podobu Ježiša a ani jeho ukrižovanie. Sami seba nazývali dobrí ľudia alebo boží priatelia. Nemali ani klasickú hierarchickú cirkevnú štruktúru a žili prísnym asketickým životom, čím boli zrejme pre ľudí oveľa sympatickejší ako tradičná katolícka cirkev. 

V oblasti Languedoc získali veľkú podporu, hlásilo sa k nim aj veľa šľachticov.

Reakcia cirkvi

Keďže cirkev sa začala obávať toho, že sa učenie katarov ešte viac rozšíri, v roku 1209 začala križiacku výpravu proti nim. Jedincom, ktorí sa akcie zúčastnili, bolo sľúbené (podobne ako pri výpravách do Palestíny) odpustenie všetkých hriechov, no taktiež sa im sľúbilo, že budú mať nárok na majetok všetkých odpadlíkov od rímskej cirkvi.

Priebeh výpravy

Prvé katarské mesto, ktoré padlo, bolo Languedoc. Jeho obliehanie malo pomerne desivý priebeh. Pán mesta Raymond-Roger Trencavel sa ponúkol, že sa dobrovoľne vydá, ak mesto ušetria. Sľub mu bol síce udelený, no nik ho nedodržal. Mesto bolo spálené a väčšina obyvateľov povraždená.

V meste Béziers zavraždili napr. 15.000 obyvateľov. Dokonca sa traduje, že keď sa veliteľ výpravy pýtal pápežovho zástupcu, ako má naložiť s ľuďmi, keďže medzi nimi bolo aj veľa katolíkov, tak ten mu odpovedal niečo v zmysle: „Zabite ich všetkých a Boh si už svojich nájde.“ Jednou z posledných pevností katarov, ktorá dlho odolávala, bol hrad Montségur. Jeho obliehanie začalo v roku 1243. Zaujímavosťou je, že obrancom hradu pomáhali aj dedinčania – zásobovali ich potravinami. Postupne ale začalo obliehacie vojsko dosahovať úspechy. Baskickí žoldnieri dobili barbakán (barbakán – obranný prvok pri hlavnej bráne). Potom naň vstúpili Francúzi s prakom a víťazstvo už bolo prakticky v ich rukách. V roku 1244 začali obrancovia hradu vyjednávať s útočníkmi.

Katolíkom bolo dovolené odísť, ale katarov stihol veľmi krutý osud. Rýchly súd ich odsúdil na smrť upálením. Stalo sa tak ešte pred príchodom hlavného inkvizítora.

Záver

Niektorí ľudia veria, že ešte pred samotným dobytím hradu niektorí z katarov unikli spolu so Svätým Grálom (kalichom, z ktorého pil Ježiš pri poslednej večeri). Taktiež treba spomenúť, že hoci sa Montségur považuje za poslednú pevnosť katarov, nie je to pravda. Poslednými ich pevnosťami boli Puivertu a Quéribu. Napriek snahe mocných úsilie o nápravu kresťanstva nikdy neskončilo. Masívne sa rozšírilo v 15. storočí v súvislosti s Martinom Lutherom, Jánom Kalvínom a podobne…

P.S: Milovníci kapely Iron Maiden určite poznajú skladbu s touto tématikou – Montségur.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Rex Deus (Tajemství Rennes-Le-Château a dynastie Ježíše) Tim Wallace-Murphy  ISBN 978-80-7281-296-7
  2. http://www.albigens.com/
  3. http://www.svetgralu.cz/
  4. http://www.norahaza.cz/

Obrázok: cathar.info

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.