Kto bola skutočná Snehulienka?

pevnostVäčšina z nás dobre pozná rozprávku o mladučkej krásnej princeznej, jej závistlivej a zlej nevlastnej matke, trpaslíkoch, otrávenom jablku a princovi. Áno, reč je o Snehulienke, a ako inak, rozprávka končí šťastne. Napadlo vám niekedy, že tento príbeh by mohol ukrývať aj niečo viac, napríklad skutočnú tragédiu, ktorá sa kedysi dávno udiala? Existuje skupina ľudí, ktorá verí tomu, že rozprávka o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch by mohla mať reálny pôvod a svoju teóriu podkladá dôkazmi. Poďte sa teda spolu s magazínom Magistra História pozrieť na príbeh mladej Snehulienky bližšie.

Podľa všetkého by domovom skutočnej Snehulienky mohlo byť bavorské mesto Lohr am Main. 15. júna 1729 prišlo na svet dievčatko, ktoré jeho rodičia, Philipp Christoph von Erthal a barónka von Bettendorff, pomenovali Maria Sophia Margaretha Catharina. Ako malá Maria Sophia prežívala svoje prvé roky, tak to sa už asi nikdy nedozvieme, ale obrovská rana v jej živote prišla v roku 1741, keď jej matka zomrela. Dva roky po tejto udalosti sa Philipp znova oženil a jeho novou manželkou sa stala Claudia Elisabeth Maria von Venningen, grófka z Reichensteinu. Nemeckí historici tvrdia, že Claudia Elisabeth bola veľmi panovačná a  uprednostňovala svoje vlastné deti z prvého manželstva pred nevlastnou dcérou Mariou Sophiou. Dievča to teda vôbec nemalo jednoduché.  

kuzelne zrkadloMestečko Lohr sa nachádza v oblasti známej ako Spessart. Táto husto zalesnená hornatá oblasť bola už v tomto období preslávená rozvinutým sklárskym priemyslom. Vyrábali sa tu zrkadlá, ktoré boli veľmi známe pre svoju výnimočnú kvalitu a hovorilo sa, že vždy hovoria pravdu. Jedno takéto „hovoriace zrkadlo“ daroval Philip svojej manželke Claudii a dodnes sa nachádza na zámku, ktorý dnes slúži ako múzeum. Sklárstvo v tejto oblasti by okrem hovoriaceho zrkadla mohlo vysvetľovať aj to, prečo bola rozprávková Snehulienka uložená do sklenenej rakvy.

Doteraz sú dôkazy o tom, že mladučká Maria Sophia by mohla byť predlohou pre Snehulienku a Claudia pre zlú macochu presvedčivé a jasné. Ale ako vysvetliť siedmich trpaslíkov? Jednoducho! Okrem sklárskeho priemyslu sa v oblasti Spessart v minulosti ťažila meď a olovo. Banské šachty a tunely boli obvykle také úzke, že sa do nich dostali len najmenší baníci, často deti (v tom čase bolo bežné, že deti vykonávali aj takéto namáhavé práce).

banici

Mariu Sophiu, alias Snehulienku, jej nevlastná matka neotrávila jablkom, ale život s ňou zrejme nebol vôbec jednoduchý a podľa rôznych prameňov si mladé dievča toho vytrpelo od svojej macochy naozaj dosť.

Myslíte, že utláčané dievča, macocha, deti pracujúce v baniach či známe zrkadlo mohli inšpirovať bratov Grimmovcov na napísanie rozprávky o Snahulienke a siedmich trpaslíkoch?

____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdrojawesomestories.com/asset/view/SNOW-WHITE-COULD-SHE-BE-MARIA-Snow-White

Obrázky: awesomestories.com/images/user/14b3526dfc.JPG

awesomestories.com/images/user/c713320005.jpg

awesomestories.com/images/user/603a273f2f.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.