Kubánska kríza – v blízkosti pekla

Nedávno som Vám predstavil konflikt na rieke Ussuri (Zvláštne priateľstvo dvoch veľmocí). Tentokrát prinášam článok o tom, ako bol svet opäť raz neuveriteľne blízko jadrovej vojny, a teda rozbor rizika, ktoré so sebou priniesla Kubánska kríza.

Distances of Major Cites from Cuba

Začiatok

V roku 1956 zvrhol revolucionár Fidel Castro autoritatívneho prezidenta Fulgencia Batistu, postupne sa začal orientovať pomerne doľava a na Kube začal budovať socializmus. Zrejme aj pre obavy z americkej invázie (na ktorú mal po tzv. vylodení v Zátoke Svíň v roku 1961 aj reálny dôvod) tu začali Sovieti tajne umiestňovať vojská a hlavne jadrové rakety. Konkrétne išlo o približne 43-tisíc vojakov, tanky, lietadlá, rakety typu SS-4 a plánovalo sa aj využitie rakety SS-5.

Reakcia USA

Američania sa o tom dozvedeli okolo roku 1962 vďaka prieskumnému lietadlu U-2. Padlo rozhodnutie o začatí námornej blokády ostrova.  Od najvyššieho vedenia mali sovietski vojaci súhlas odpovedať na prípadný útok, ale jadrové zbrane boli zakázané. Vtedajší prezident Kennedy sa vyjadril, že vojenskú reakciu na blokádu bude považovať za začiatok vojny.

Priebeh a ukončenie

Daná kríza, kedy boli obe armády v stave najvyššej pohotovosti trvala 13 dní. No po rokovaniach zainteresovaných strán došlo k jej ukončeniu. Rusi sa stiahli z Kuby a USA dali sľub, že už tam nikdy nezaútočia. Taktiež stiahli svoje zbrane z Turecka.

Vtedy sa zriadila aj povestná ,,horúca linka“ medzi Bielym domom a Kremľom, aby sa zamedzili prípadné nedorozumenia.

Kubanska krizaa

Záver

V čase Kubánskej krízy bola (podľa môjho názoru) väčšina sveta najbližšie k svojmu zničeniu. No myslím si, že tento konflikt mal aj určitý význam. Mocní si uvedomili, ako málo chýba k rozpútaniu pekla. Dôkazom toho bola aj spomenutá ,,horúca linka“. Kubánska kríza bola zaručene aj jednou „z motivácii“ neskorších rokovaní o obmedzení zbrojenia.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. Život (číslo 35)

2. http://www.multikulti.sk/mensiny/kuba:_izolovany_ostrov_slobody.html

3. http://referaty.aktuality.sk/karibska-kriza/referat-12648

Obrázky: mrelpers.weebly.com, learnersonline.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.