Kukuška – film svojrázneho režiséra Alexandra Rogožkina

Možno ma bude teraz niekto pranierovať, ale ruská kinematografia má svetu určite čo ponúknuť. Či sa jedná o filmy z čias ZSSR, alebo kúsky, ktoré vznikli už v samotnom Rusku. A jedným z týchto kvalitných a „novších“ filmov je aj Kukuška (2002).

Koľko rečí vieš…

Druhá svetová vojna zúri naprieč celou Európou. Vo vojne proti sebe stoja aj Fínsko a ZSSR. Život je však nevyspytateľný, obzvlášť počas tak dramatických situácii ako je vojna, a tak sú pod vplyvom udalostí donútení spolu žiť vojaci z oboch znepriatelených strán. Veiko je fínsky ostreľovač, ktorého odsúdia na smrť pripútaním ku skale, Ivan je zase dôstojník Červenej armády, ktorého zatkla tajná služba. Obidvom sa však s trochou šťastia a využitím vlastných schopností podarí uniknúť nie príliš priaznivému osudu. Obaja sa však ocitnú na rovnakom miest- u mladej Laponky, ktorá sa ich oboch rozhodne prichýliť. Tým vzniká dosť bizarná situácia, keď sú pod jednou strechou zástupcovia troch rôznych národov, pričom ani jeden poriadne nerozumie rečí tých ďalších.

Ľudskosť na prvom mieste

Zrejme najsilnejšou stránkou filmu je jeho ústredná myšlienka. Hoci vojna Fínska a Sovietskeho Zväzu proti sebe postavila dva národy, stále proti sebe bojovali vojaci, ktorí chceli v prvom rade (vo väčšine prípadov) žiť ako ľudia. V prípade hlavných hrdinov tento fakt ešte viac umocnilo to, že obaja boli odsúdení svojou vlastnou armádou. A keď sa dostali k mladej Laponke, do kraja, kde akoby ani nebol vojna, vzájomná nevraživosť časom mierne ustúpila, a všetci traja sa tak snažili žiť normálne ako pred vojnou, aj napriek veľkej jazykovej bariére. Tá je aj zdrojom niekoľkých komickejších situácii, zároveň je však aj dôvodom, prečo sa vo filme príliš nerozpráva. To však absolútne nevadí, nakoľko tvorcom sa všetko podstatné podarilo povedať pár slovami. Miesto slov tak dostávame krásne zábery krajiny, kde sa akoby zastavil čas a vojna tam ani nedošla. Tej nie je ani vo filme príliš veľa, snáď okrem úvodných scén, a my tak máme možnosť vidieť príbeh obyčajných ľudí na pozadí veľkých historických udalostí.

Ak teda hľadáte nejaký zaujímavý film, ktorý svojím spracovaním ponúka niečo iné ako jeho „kolegovia“ v danom žánri, tak potom by ste si Kukušku určite nemali nechať ujsť.   

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: d33ndt48tl1iar.cloudfront.net/kpm2cinx/field/image/tcimage/257525.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.