Kultový film Spartakus

Staršie filmy majú svoje nespochybniteľné čaro. Možno aj práve preto, že v daných dobách neexistovali také pokročilé filmové technológie, a tak záležalo len na šikovnosti tvorcov, ako sa s týmto nedostatkom vysporiadať. Keď sa však k slovu dostali také legendy ako Stanley Kubrick, tak o konečnom výsledku nie je nutné špekulovať. A to je aj prípad kultového filmu Spartakus (1960).

Najznámejší otrok

Predpokladám, že meno Spartakus netreba nijako zvlášť predstavovať. Avšak, ako v každom filme, aj tu si tvorcovia pár vecí prispôsobili. Spartakus sa dostane do rúk trénera gladiátorov Batiata, pričom sa pod jeho vedením vypracuje na jedného z najlepších bojovníkov v celom Ríme. Zároveň sa ale zamiluje do otrokyne Varinie. Je to práve túžba po slobode a lepšom živote, ktorá ho vedie k vzbure proti svojmu pánovi. So skupinkou spolubojovníkov putuje Talianskom, s cieľom prejsť až na jeho juh a odplávať preč. Jeho armáda sa stále zväčšuje a celé jeho povstanie naberá na sile, Rovnako sa rozbieha aj politický boj vnútri senátu, keď sa jeho členovia snažia povstanie využiť na vlastné politické ciele. Všetkým je jasné, že bude musieť dôjsť k rozhodujúcej bitke, kde sa rozhodne o osude celého povstania otrokov.

Veľkofilm

Je to tak, toto filmové spracovanie života otroka, ktorý vydesil celý rímsky senát, sa dá považovať za skutočný veľkofilm. Bez ohľadu na to, v akom roku (1960) vznikol a aké nevýhody má oproti súčasným tvorcom. Dokonca si trúfam povedať, že hravo schová do vrecka všetky súčasné spracovania. Réžia v podaní Stanleyho Kubricka šliape ako švajčiarske hodinky, veď bodaj by aj nie, keď mal pod patronátom herecké esá. Kirk Douglas, Peter Ustinov, Laurence Olivier, to všetko sú dnes už legendy. A netreba sa čudovať prečo, keď sú na plátne, doslova si pre seba kradnú priestor, či už vo veľkých a monumentálnych scénach, alebo aj v tých komornejších. Spartakus je film plný epických a masových scén, ktoré sa vám vryjú do pamäte, rovnako ako aj tie menšie- obzvlášť by som vypichol tie, ktoré sa zaoberajú politikou.

Suma sumárum, niekedy mám pocit, že v minulosti vznikali ďaleko lepšie filmy. Ak sa stretlo viacero veľkých osobností, mohol vzniknúť legendárny film, akým Spartakus bezpochyby je.   


_____________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-2YrIv4HauN4/TauYBLF_gJI/AAAAAAAACw8/

3-BcF0w_qsM/s1600/Spartacus+1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.