Ladislav Medňanský – krajinkár a detailista

mednanskyMedňanský bol slovensko-maďarský maliar, stúpenec barbizonskej školy a impresionizmu. Krajinkár európskeho významu, ktorý mal ateliér aj na parížskom Montmartri a neskôr vo Viedni. Jeho krajinky sa vyznačujú melanchóliou či nostalgiou, ale aj majstrovským a detailným zachytením svetla.

Medňanský sa narodil 23. apríla roku 1852 v Beckove, na území Trenčianskej župy (panstvo Mednyánszkych).

Väčšinu svojich diel vytvoril na potulkách po Považí a počas svojho pobytu v Kežmarku, kde mal vlastný ateliér. V maľbách ospevuje slovenskú zem a jej národ. Patril medzi maliarov, ktorí sa aktívne zapojili do národného obrodenia a svoje pocity či podnety vyjadril vo svojich prácach. Bol stúpencom barbizonskej školy impresionizmu.

Zomrel vo Viedni (17. apríl 1919). Pochovaný bol na Viedenskom centrálnom cintoríne a v roku 1966 prevezený do Budapešti.

Po maliarovej smrti nastali boje o jeho diela, pretože každá zainteresovaná krajina si niečo nárokovala. Časť pozostalosti, ktorá sa nachádzala v ateliéroch vo Viedni a v Budapešti bola úradne zabavená. Časť sa dostala do majetku vydavateľstva Singer a Wolfner. Najväčšia časť zbierky jeho diel sa nachádza v Maďarskej národnej galérii v Budapešti. Slovenská národná galéria v Bratislave disponuje tiež Medňanského zbierkou, ktorej súčasťou sú diela rodinnej zbierky. Obsahuje prevažne práce uchovávané autorom v domácom prostredí v Beckove a v Strážkach. 

_______________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: osobnosti.sk

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Ladislav_Medny%C3%A1nszky.jpg/230px-Ladislav_Medny%C3%A1nszky.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.