Láska nekompromisného muža

Nekompromisný muž, ktorý pokoril polovicu sveta, ambiciózny generál, vojenský stratég a v neposlednom rade francúzsky cisár. Aj napriek vysokému postaveniu jeho srdce zahorelo láskou k nevzdelanej provinčnej kreolke, ktorá vyrastala ďaleko od kultúrneho Paríža – na plantážach s cukrovou trstinou, z ktorých si odniesla pokazený chrup ako dôsledok neprimerane presladenej stravy. Napoleon BonaparteMarie-Joseph-Rose de Tascher, alebo jednoducho Jozefína, tvorili skutočne kontroverzný pár.

Už ako 16–ročná uzavrela Jozefína manželstvo so šľachticom Alexadrom de Beauharnaisom a onedlho mu porodila dve deti. Manželstvo však nebolo šťastné – Alexander ju klamal, podvádzal a nakoniec aj opustil. Po rozpade manželstva odišla Jozefína s oboma deťmi do kláštora pre bohaté a opustené ženy, kde sa priučila dobrým a vyberaným spôsobom, nadobudla šarm a rozhodla sa dobýjať srdcia vplyvných a bohatých mužov. Počas toho nešťastného manželstva sa však ocitla vo väzení a to počas francúzskej revolúcie. Pred istou napoleon a jozefinasmrťou ju zachránili iba kontakty z minulosti.

Po všetkých nepríjemnostiach sa Jozefína stretáva so svojím osudom.  Vtedy ešte generál Bonaparte  vydáva príkaz o odzbrojení Parížanov, keď sa k nemu na audienciu predral chlapec s prosbou, aby si mohol nechať na pamiatku zbraň svojho popraveného otca. Na druhý deň prichádza Jozefína de Beauharnais, aby sa poďakovala. Bonaparte ešte nemá tridsať a pred ním stojí staršia dáma, ktorá sa mu zdá graciózna, hrdá a krásna. Jozefína poslúchne intuíciu a zahrá scénku stretnutia blahosklonného vládcu a slabej prosebníčky. Márnomyseľnosť budúceho imperátora je uspokojená. Napoleon čoskoro opláca návštevu. Po uši zaľúbený si nevšíma ani do očí bijúcu biedu v Jozefíninom dome. Namiesto starnúcej dámy vidí nežnú ženu s gaštanovými vlasmi a zvodnými pohybmi, odvážnu bojovníčku, ktorá sama vychováva dve deti a potrebuje pomoc. Ponúka jej manželstvo! Láska divokého mladého Napoleona jej lichotí a v marci 1796 si berie za muža budúceho cisára.

Napoleon je stále mladý a s túžbou dobyť svet odchádza, Jozefínu necháva samú. Tá si jeho neprítomnosť kompenzuje náklonnosťou iných mužov. Zaľúbený Napoleon jej neustále posiela listy, ktoré dýchajú láskou, pred každým bojom sa modlí k jej portrétu. Na druhej strane sveta sa Jozefína chystá na rozličné plesy a zdokonaľuje svoju ženskú krásu.

Po návrate z ciest sa Napoleon netají svojou túžbou po mužskom dedičovi, ale tá sa nie a nie naplniť. Z nezdarov začal obviňovať Jozefínu, ktorá sa začína liečiť v kúpeľoch, podstupuje omladzovacie kúry, každé ráno sa dlho venuj osobnej hygiene a používa rôzne liečivé maste a krémy. No stále žiaden mužský potomok. Aj napriek tejto skutočnosti ju korunuje za cisárovnú. 

Napoleon dôsledne oplatil Jozefíne všetky nevery a to v roku 1806 v Poľsku. Vo Varšave sa zamiloval do devätnásťročnej Márie, manželky sedemdesiatročného grófa Walewského, s ktorou mal dokonca syna Alexandra. Staručký gróf ho pred smrťou uznal za svojho… Napoleon sa presvedčil, že vinu za jeho bezdetné manželstvo nesie Jozefína a začal uvažovať o rozvode. „Žena sa má učiť robiť to, čo je príjemné jej manželovi,“ hovorí mu ona a naďalej neprestáva s teatrálnymi vzdychmi a hraným omdlievaním, presvedčená, že Napoleonovi sa páči jej slabosť a jemnosť. Pred Napoleonom nikdy neskrýva svoje kozmetické tajomstvá, aby videl, ako sa kvôli nemu snaží. Nepomohlo. V roku 1809 prichádza k rozvodu, aby si vzal za manželku Máriu Lujzu, dcéru rakúskeho cisára. Dočkal sa aj legitímneho syna – Napoleona II., prezývaného Orlík. Jozefína sa po rozvode odsťahovala do zámku Malmaison pri Paríži, kde žila spoločenským životom. Finančne ostala závislá od cisára. Jeho porážky pri Waterloo sa nedožila, v roku 1814 zomrela na infekciu. Mala päťdesiatjeden rokov a pre Napoleona navždy ostala najdôležitejšou ženou v živote, čo dokazujú a jeho písomnosti – „Trvám na tom, aby si doživotne zachovala titul korunovanej imperátorky. Je pre mňa najdrahším človekom a chcel by som, aby o mojom cite nikdy nepochybovala.“ 

Nuž, keď sa mužovi raz zamotá hlava, ťažko sa z toho lieči. 

Autorka: Dominika Šedivá

Zdroj: amolife.com

Obrázok: turquoisemoon.co.uk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.