Lietajúci fráter

cyprianPatrí medzi najzáhadnejšie postavy našich dejín, bol chirurgom, lekárnikom a znalcom liečivých bylín. Do povedomia ľudí sa však dostal ako lietajúci mních z červeného kláštora, fráter Cyprián. Aký bol asi jeho život v kláštore?

Život v kláštore

Život  mníchov v Červenom kláštore bol podriadený veľmi prísnym pustovníckym zásadám. Strava mníchov bola veľmi striedma. Zakázaná bola konzumácia mäsa, živili sa len zeleninou a rybami. Dodržiavali aj sľub mlčanlivosti a zdravili sa otvorenými dlaňami. Kládli veľký dôraz na pomoc chudobným, založili napr. sklárne v Lesnici, prevádzkovali mlyn a pivovar priamo v priestoroch kláštora.

Liečenie chorých

V Červenom kláštore žili dve skupiny mníchov – pátri a frátri. Frátrom bol aj brat Cyprián. Práve s jeho menom sa spája nemocnica v kláštore, keďže mnísi sa okrem modlitieb venovali starostlivosti o kláštornú knižnicu, školu a nemocnicu. Liečili chorých zo Zamaguria a venovali sa liečebnej botanike. Dokonca podľahli módnemu trendu alchýmie. V kláštore totiž pôsobil chýrny alchymista Martin Kacperborovič.

Správca lekárne

K úlohám frátrov patrilo štúdium náboženskej problematiky, zabezpečenie hospodárskeho chodu kláštora a spravovanie lekárne. Správcom lekárne sa stal aj Cyprián a práve vďaka nemu sa červenokláštorská lekáreň dostala do povedomia celého Uhorska.

Najznámejšia legenda

Legenda o lietajúcom Cypriánovi, ktorý vyskúšal svoj lietajúci stroj počas letu z Troch korún, má niekoľko verzií. Podľa jednej mal Cyprián aj napriek varovaniu anjelov pracovať na stroji, ktorý mu splní dávny ľudský sen o lietaní. Cyprián skonštruoval klzák, pomocou ktorého sa mu podarilo vzlietnuť tak vysoko, že anjel zazrel jeho odraz na dne plesa Morské oko v poľských Tatrách a zrazil ho k zemi bleskom. Cyprián sa premenil na skalu, aby tam navždy strážil poklad.

Táto legenda len potvrdzuje to, že obyvatelia Zamaguria mali o Cypriánovi vysokú mienku.  Vieme o ňom, že okrem spravovania lekárne liečil ľudí v Starej Ľubovni, Podolínci a v okolí hradu Czorstyn. V celej oblasti Zamaguria bol jediným chirurgom.

Vzdelaný muž

O tom, že bol skutočne vzdelaný, svedčí fakt, že študoval v Brne, Čenstochovej, Vroclave a Taliansku, kde sa pravdepodobne nechal očariť da Vinciho lietajúcim strojom. Vyznal sa v liečiteľstve, botanike, astrológii a dokonca bol aj zručným sklárom. Vo svete sa jeho meno preslávilo v súvislosti s Herbáriom, ktoré zostavil v rokoch 1765 -1771. Herbár má 97 strán, na ktorých je v gréčtine, latinčine, nemčine a zamagurskom nárečí opísaných 272 rastlín. Pri väčšine z nich je uvedený aj ich liečivý účinok.

Malé huncútstva

O Cypriánovi vieme, že mal rád huncútstva. Napríklad každý štvrtok farbil sliepkam a kačiciam nohy na čierno, aby ich mnísi v piatok mohli zjesť, pretože v deň pôstu mohli mať na tanieri iba hydinu ulovenú v lese a nie takú, ktorá pochádzala z domáceho chovu. A lesná hydina mala čierne nohy… Aj takýto bol „lietajúci Cyprián„.

Tým, ktorí sa k tomu ešte nedostali, ale aj tým, ktorí si to znova radi pozrú, odporúčame:

Autorka: Daniela Čižmárová

Zdroj: časopis Život

Obrázok: img.cas.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.