Lord Kitchener – tak trochu prorok

Lord Kitchener sa stal sekretárom štátu pre vojnu hneď po jej vyhlásení 4. augusta 1914. Bol vojakom z povolania a na rozdiel od mnohých vysokých veliteľov armády Veľkej Británie neveril, že vojna skončí na Vianoce roku 1914. Predpokladal, že svetová vojna bude trvať tri až štyri roky a Spojené kráľovstvo bude musieť mobilizovať milióny mužov. Bolo to pozoruhodne presné proroctvo.

KITCHENER RECRUITING POSTER

Horatio Herbert Kitchener sa narodil 24. júna 1850 v malom mestečku  v blízkosti Listowelu v Írsku. V roku 1863 Kitchenerova matka ochorela a o rok neskôr zomrela. Vtedy sa celá rodina presťahovala z Írska do Švajčiarska. Kitchenerov otec sa znovu oženil v roku 1856. Po krátkom pobyte na Novom Zélande sa on a jeho nová manželka usadili v Bretónsku. Horatio zostal vo Švajčiarsku, kde chodil do školy. V januári v roku 1868 zložil prijímacie skúšky na Kráľovskej vojenskej akadémii.

1. grófom Kitchenerom sa stal v júni 1914. Svetová vojna mu priniesla post ministra vojny a svoj úspech odštartoval náborom vojakov do tzv. Novej armády. Horatio Herbert Kitchener založil prvý koncentračný tábor počas druhej búrskej vojny. Tento konflikt eskaloval útoky búrskych povstaleckých oddielov proti britskej armáde. V tom období zahynulo 28-tisíc Búrov v táboroch, ktoré boli po prvýkrát zriadené na sústredenie civilných obyvateľov v čase vojny. Ľudia tu boli pod neustálym dozorom. 

Kitchener sa ale na vrchole neudržal dlho, pretože mu nesadla inovatívna podoba vojny. Nový protivník ho utvrdil v tom, že jeho schopnosti sú nedostačujúce. Bolo iné čeliť značne slabšiemu nepriateľovi ako sa postaviť tvárou v tvár tak mocnému súperovi. 

Pod ministerským kreslom mu začalo prihárať medzi rokmi 1915-1916, kedy sa zvrtla bitka o Gallipoli v neprospech Kitchenera. Zlyhalo aj zásobovanie armády muníciou a to bol podnet, aby Kitchener podal rezignáciu. Premiér ju veľkodušne zamietol, no šlo iba o propagandu. 1. gróf bol u neho nadobro odpísaný. Vzápätí ho totiž zbavil právomocí, ktoré mal vo vojnovom priemysle a obmedzený bol aj jeho zásah do bojových operácií. Akoby toho nebolo dosť, vyslali ho na diplomatickú a poradenskú misiu. No a kde inde by to malo byť, keď nie do vzdialeného Ruska? Všetkým bolo jasné, že tento počin mal Kitchenera dostať čo najďalej od britskej armády. 

Krížnik HMS Hampshire vyviezol Kitchenera z Anglicka, ruskú pevninu však nikdy neuvidel. Loď narazila 5. júna 1916 kúsok od Orknejí (západným smerom) na mínu a potopila sa. Kitchenerovo telo sa nikdy nenašlo.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: historylearningsite.co.uk

Obrázok: static.guim.co.uk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.