Lucrezia Borgia – dcéra intrigánskeho pápeža a sestra vraha

Lucrezia BorgiaLucrezia Borgia, talianska šľachtičná a dcéra pápeža Alexandra VI. Rodina Borgiovcov bola neslávne známa svojou túžbou po moci, pre ktorú bola schopná spraviť čokoľvek, aj využiť mladučkú Lucreziu.

Lucrezia sa narodila 18. apríla 1480 kardinálovi Rodrigovi Borgiovi, ktorý sa neskôr stal pápežom Alexandrom VI. a jeho milenke Vannozze Cattanei. Lucrezia slovom a písmom ovládala niekoľko jazykov, medzi nimi taliančinu, francúzštinu, latinčinu a gréčtinu.

Lucreziu otec ešte v detstve zasnúbil, a potom opäť zasnúbil, nakoniec zásnuby zrušil len preto, aby ju mohol v roku 1493 ešte výhodnejšie vydať za Giovanniho Sforzu, pána z Pesaru. Po štyroch rokoch sa toto manželsto stalo pre Borgiovcov politicky nevýhodné, a tak pápež Alexander VI. hľadal zámienku pre anulovanie zväzku. A ako vieme, kto hľadá, ten nájde. Manželstvo bolo zrušené s tým, že nikdy nebolo naplnené. Počas vyjednávaní ohľadom  anulovania manželstva ostávala Lucrezia v kláštore, pretože ak nie s manželom, s niekým iným isto vzťah  naplnila a ukazovať sa v šiestom mesiaci tehotenstva na verejnosti v takejto situácii nebolo vhodné. V marci 1498 Lucrezia v tajnosti porodila syna Giovanniho, ktorého na verejnosti neukázali do troch rokov. Kto bol otcom dieťaťa sa nikdy nepodarilo zistiť, no Rímom sa šírili rôzne klebety pripúšťajúce aj takú možnosť, že malý Giovanni je výsledkom incestu, alebo že Lucrezia nie je jeho matkou.

V júli 1498 vydali Lucreziu za Alfonsa Aragónskeho, 17-ročného vojvodu, syna neskoršieho kráľa Neapola. Lucrezia s Alfonsom mali spolu jedno dieťa, no manželstvo tiež netrvalo dlho. Pápež Alexander VI. a Cesare, Lucreziin brat, hľadali nové spojenectvo s Francúzskom a Lucreziin zväzok bol prekážkou. 15. júla 1500 stáli pri Alfonsovi všetci svätí, keď ho dobodali a on to prežil. 18. augusta ho však šťastie opustilo. Z bodných rán sa pomaly dostával, no škrteniu už podľahol. Verí sa, že za tento čin bol zodpovedný Cesare, ktorý si najal vraha.

Po Alfonsovej smrti dohodol Lucreziin otec nového ženícha, Alfonsa d´Este, vojvodu z Ferrary. Lucreziin nový manžel bol spočiatku váhavý kvôli nevábnej reputácii svojej ženy. Párik sa však čoskoro presťahoval z Ríma do Ferrary, aby utiekol od nekonečných intríg pápeža a Cesarea. Lucrezii sa tak podarilo dostať spod pazúrov svojej rodiny. Lucrezia s Alfonsom mali niekoľko detí, mnohé z nich však zomreli veľmi skoro.

V roku 1503 pápež Alexander VI. zomrel a s ním aj množstvo spiknutí. Lucreziin život sa stal stabilnejším a po smrti Alfonsovho otca v roku 1505 sa Lucrezia so svojím manželom stali vojvodom a vojvodkyňou z Ferrary. V priebehu niekoľkých rokov získala Lucrezia povesť patrónky umenia.

V roku 1512 sa Lucrezia stiahla z verejného života, aby sa venovala viere. Špekuluje sa, či táto zmena nebola dôsledkom správ o smrti syna Rodriga, ktorého mala ešte s Alfonsom Aragónskym.

24. júna 1519, päť dní po pôrode dcéry, Lucrezia Borgia zomrela vo veku 39 rokov.

Lucreziu Borgia si pamätáme predovšetkým ako členku rodiny Borgiovcov, dcéru úplatného a intrigánskeho pápeža Alexandra VI. a sestru Cesarea Borgiu, ktorý sa pre ciele rodiny neštítil ani vraždiť. Klebety o inceste s Cesareom ju prenasledujú už storočia a udalosti, ako napríklad narodenie záhadného prvorodeného syna, atentát na jej druhého manžela a účasť na Bankete gaštanov (orgie, kde Cesare Borgia hostil 50 prostitútok a členov duchovenstva) jej na cti nepridali.

Je veľmi pravdepodobné, že Lucrezia si síce užívala ovocie, ktoré jej rodina prostredníctvom nečistých hier získala, no sama sa ich nezúčastňovala a bola skôr pešiakom využívaným otcom a bratom na získanie politickej moci.

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: biography.com 

Obrázky: wordonfire.org, contini.blogautore.republica.it 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.