Ľudia žili na Sibíri už pred 45 000 rokmi

Naznačuje to kostra uloveného mamuta…

Túto kostru objavil a odkryl Sergej Gorbunov. Zranenia, ktoré sú na nej zjavné, naznačujú, že mamuta ulovili pravekí ľudia asi pred 45-tisíc rokmi. Tieto poodlamované a prepichovanie mamutie kosti negujú prevládajúci vedecký názor a dokazujú, že ľudia žili v ďalekých a odľahlých severných častiach Sibíri oveľa dávnejšie, než sa predpokladalo.

mamut

Tento objav je naozaj prekvapujúci, keďže doteraz si vedci mysleli, že ľudia žili v mrazivej sibírskej Arktíde maximálne pred 30.000 až 35.000 rokmi. Nové štúdie mamutej kostry však naznačujú, že ľudia žijúci v tejto oblasti ulovili obrie zviera asi pred 45 000 rokmi.

Objavom kostry sa mohutne rozšíril priestor, ktorý bol osídlený už pred 45 000 rokmi. Vedúcim výskumu kostry je Vladimír Pitulko, vedecký pracovník Ruskej akadémie vied. Danou témou sa zaoberá už roky a podotýka, že paleolitické ľudské ostatky sa v eurázijskej Arktíde objavujú naozaj len zriedka. Mimoriadne kompletná kostra „vlneného“ mamuta bola objavená na východnom pobreží Jenisej Bay, ktorý sa nachádza v centrálnej sibírskej Arktíde.

Zranenia boli pravdepodobne spôsobené ľudskými zbraňami, vrátane tých na ľavej lopatke, pravom rebre a ľavom piatom rebre.

Extrémny chlad zachoval niektoré z mäkkých tkanív mužského mamuta, vrátane pozostatkov tuku z jeho hrbu a penisu. Avšak zranenia nájdené na kostiach mamuta naznačujú, že mamut zomrel násilnou smrťou. Niektoré z kostí vykazujú preliačiny a defekty, ktoré pravdepodobne spôsobilo vrazenie kopije.

Lovci odstránili mamutovi jazyk a niektoré z jeho vnútorných orgánov. Nie je však jasné, prečo nevzali aj viac jeho častí. Prekážalo im niečo v návrate, alebo sa tam objavila nejaká šelma? Všetko je možné…

Pomocou rádiokarbónového datovania určili vedci z holennej kosti mamuta, že kostra pochádza z obdobia asi spred 45 000 rokmi. Táto metóda meria množstvo uhlíka 14 (izotop uhlíka s odlišným počtom neutrónov v jeho jadre), ktorý sa nachádzal v ešte živom organizme a dokáže určiť až 50 000 rokov staré pozostatky.

Vedci tiež našli ramennú kosť vlka z pleistocénu, ktorý bol zranený ostrým predmetom s kónickou špičkou. Táto kosť, ktorú tiež objavili v arktickej Sibíri, sa datuje do obdobia asi pred 47 000 rokmi.

Kosť vlka bola nájdená v blízkosti kostí starovekého bizóna, sobov a nosorožca, pričom všetky nesú dôkazy o ľudskom zásahu. Toto zistenie naznačuje, že starovekí ľudia lovili a jedli rôznych cicavcov, nielen mamuty. Lovci, ktorí zmasakrovali mamutov a vlkov, museli disponovať pokročilými znalosťami z lovu, čo im pomohlo prežiť v Arktíde. 

V prípade, ak by mamut utrpel len jedno zranenie, dalo by sa len ťažko určiť, či tieto rany spôsobil človek. Rany alebo poškodenie kla mohli byť aj výsledkom každodenného života mamutov. Avšak na tejto kostre sa nachádza množstvo rán, čo jasne indikuje zásah človeka. Výsledky štúdie sú presvedčivé.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/53397-mammoth-human-hunters.html

Obrázok

sciencemag.org/sites/default/files/styles/article_main_large/public/images/sn-mammoth_0.jpg?itok=AsThsJ3k

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.