M. R. Štefánik – výstava a prednáška
Dňa 4. mája 2015 mali zberatelia a záujemcovia o históriu Sniny a jej okolia možnosť navštíviť zaujímavé podujatie v priestoroch klasicistického kaštieľa. Európska zberateľská spoločnosť v spolupráci s Mestským kultúrnym a osvetovým strediskom v Snine a Humenskou pobočkou Slovenskej numizmatickej spoločnosti pripravili výstavu zberateľských predmetov s tematikou velikána slovenského národa Milana Rastislava Štefánika, ktorá bola spojená tiež s prednáškou.
V doobedňajších hodinách prijali pozvanie aj žiaci miestnych škôl a v rámci hodiny dejepisu využili možnosť prehliadky daných predmetov. Pre širokú verejnosť bolo podujatie otvorené od 16.00. Všetkých prítomných poslucháčov a hostí privítal riaditeľ kultúrneho strediska PhDr. Daniel Andraško a po krátkom prejave primátora Sniny Ing. Štefana Miľovčíka sa slova chopil člen výboru Slovenskej numizmatickej spoločnosti pobočka Humenné pre kultúru – Ján Kizling z Nižného Hrabovca.
Od pána Kizlinga sme sa dozvedeli čo-to zo života Milana Rastislava Štefánika, a to pekne podľa jednotlivých etáp – Školské a študentské roky, Hviezdne roky, Diplomat, Vojak, Politik.
Mňa osobne zaujali hlavne aktivity na jeho počesť v blízkom Humennom. Začiatkom 30-tych rokov sa napriek tomu, že náš kraj nepatril k najbohatším, podarilo vyzbierať pomerne slušný obnos peňazí a v roku 1934 bola v Humennom na námestí postavená Štefánikova socha. Slávnostný akt vysielal aj vtedajší Československý rozhlas. Bohužiaľ, tak ako v ostatných mestách za minulého režimu, aj v Humennom ju postihol pomerne tragický osud… Socha bola zhodená ruským tankom a ležala pri plote kaštieľa v Humennom bez väčšieho záujmu. Vtedy sa našiel človek, ktorý soche odrezal hlavu a ukryl ju na pôjde okresného úradu, kde ležala schovaná za päťcípou hviezdou a čakala na svoje objavenie až do Nežnej revolúcie… O tejto skutočnosti informoval zberateľskú verejnosť novinový článok v lokálnom periodiku, ktorý napísal humenský zberateľ Mgr. Marián Haľko.
Po prednáške si návštevníci mali možnosť prezrieť exponáty z unikátnej zbierky – rôzne medaile, mince, odznaky, staré bankovky, pohľadnice a mnohé iné artefakty zberateľského charakteru. Okrem iného, k dispozícii bola aj rozsiahla literatúra týkajúca sa postavy Štefánika, v ktorej si zalistoval nejeden návštevník. Dôkazom toho, že prítomných prednáška a vystavený materiál zaujali, bolo aj množstvo zvedavých otázok, na ktoré pán Kizling ochotne odpovedal.
Na záver, ako tradične, ďakujem všetkým, ktorí pomohli túto výstavu zorganizovať a dúfam, že podobné podujatia sa budú konať o niečo častejšie.
Autor: Tomáš Karľa
Obrázky: Mgr. Ján Bocan a Viktória Capová
