Majstri špióni IV. (Thomas Cromwell)

Thomas Cromwell položil v Anglicku základy tajnej služby budovaním siete informátorov, s pomocou ktorej chránil vznik anglikánskej cirkvi. Bol ambiciózny, nemilosrdný a vytrvalý, všetky tieto vlastnosti však boli nutné pre prežitie a presadenie sa na dvore anglického kráľa Henricha VIII.

Vzostup Cromwellovej kariéry

Thomas Cromwell (1485-1540) pochádzal z Londýna a väčšinu mladosti strávil v Európe, najprv ako vojak francúzskej armády a neskôr obchodník v Taliansku. V roku 1512 sa vrátil do Anglicka, kde začal študovať právo a oženil sa s bohatou vdovou. Zlom v jeho kariére predstavoval rok 1520, kedy si ho za svojho právneho poradcu vybral kardinál Thomas Wolsey (1471-1530), vďaka čomu čoskoro dosiahol vážené postavenie na dvore.

Obaja pochádzali zo skromnejšieho prostredia, uvažovali podobne a vzájomne sa podporovali. Wolsey bol pravou rukou anglického kráľa Henricha VIII. (1491-1547), druhým najmocnejším mužom v krajine a všimol si potenciál ambiciózneho Cromwella. Ten sa od neho mnohému naučil a bol pre neho podnetným príkladom a inšpiráciou.

Zatiaľčo Cromwell získaval skúsenosti, do pozornosti tudorovského Anglicka sa dostala kráľova snaha o rozvod so sestrou španielskeho kráľa, Katarínou Aragónskou (1485-1536). Kráľovná však bola medzi ľudom obľúbená, rozvod nebolo čím podložiť a pápež nechcel manželstvo rozpustiť. Wolsey dostal za úlohu vyriešiť nepríjemnú situáciu, bol však presvedčeným katolíkom a vedel, že pápeža k rozvodu nedokáže presvedčiť.

Bolo mu jasné, že sa mu nepodarí zavďačiť anglickému kráľovi aj pápežovi súčasne, nechcel si znepriateliť pápeža, ale ani pred kráľom priznať svoje zlyhanie. Po čase bolo jasné, že Wolsey pre kráľa vytúžený rozvod nezíska a v tomto momente sa do popredia dostáva zarytý protestant Cromwell, predkladajúci pred Henricha ambiciózny plán. Presvedčil kráľa, aby založil vlastnú cirkev, v ktorej čele bude stáť on ako panovník a tým pádom už viac nebude závisieť od pápežovho rozhodnutia alebo súhlasu.

Cromwellova úloha pri tvorbe anglikánskej cirkvi

V roku 1530 bol už Cromwell jedným z najuznávanejších právnikov svojej doby, ktorý dokázal odôvodniť prakticky čokoľvek. Svoje argumenty navyše podporil názormi popredných mysliteľov z európskych univerzít aj citátmi z Biblie o manželstve muža so ženou svojho brata, čo bol Henrichov prípad. Do chodu sa teda dal radikálny krok rozchodu s Rímom a založenie novej anglikánskej cirkvi.

Z dnešného pohľadu ide o kľúčový moment vzniku anglickej národnej identity, vo svojej dobe ho však mnohí ľudia považovali za nemysliteľný, nakoľko pápež pre nich predstavoval zástupcu Boha na Zemi. Bolo nereálne aby celé Anglicko prešlo prakticky zo dňa na deň z katolíckej viery na protestantskú, hoci tak si to Cromwell predstavoval.

Rýchlo nahradil kardinála Wolseyho vo funkcii kráľovho hlavného ministra a jeho úlohou sa stalo presadzovať kráľove nové právomoci, ako aj zavádzať nové zákony upevňujúce odlúčenie od Ríma. Spomedzi týchto zákonov bol najdôležitejší Supremačný akt z roku 1534, v dôsledku ktorého museli všetci poddaní anglického kráľa zložiť prísahu, v ktorej uznali za hlavu cirkvi Henricha VIII. a nie pápeža.

Bolo nezákonné popierať kráľovu pozíciu v novej náboženskej hierarchii alebo legimitu jeho svadby s Annou Boleynovou (1501-1536). To v nasledujúcich rokoch viedli k smrti mnohých osôb, vrátane váženého teológa Fishera a humanistického učenca Thomasa Morea (1478-1535), autora známej Utópie. Ak by More prísahu podpísal, určite by tak ku konvertovaniu presvedčil mnohých stúpencov starej viery, on však odmietol a je tak považovaný za prvú významnú obeť Cromwellovej náboženskej reformy.

Informačná sieť a šírenie propagandy

Cromwell ako autor Supremačného aktu sa rýchlo stal najnenávidenejším mužom v krajine, to mu však nebránilo likvidovať kláštory a konfiškovať ich majetok. Katolíci v Anglicku boli prakticky zahnaní do ilegality a k upevňovaniu protestantskej cirkvi v krajine Cromwell často používal brutálne metódy a všadeprítomné násilie.

Vzhľadom na svoje postupy si Cromwell získaval čoraz viac nepriateľov a preto vybudoval rozsiahlu sieť informátorov po celej Európe. Henrich mu poskytoval neobmedzené financovanie, vďaka čomu mohol najať stovky špiónov informujúcich o sprisahaniach proti štátu a kráľovi. Môžeme povedať, že položil základy anglickej tajnej služby, pričom jej prvotným cieľom bolo jednoducho zistiť, čo sa hovorí medzi obyčajnými ľuďmi.

Cromwell sa tak dozvedel o akýchkoľvek negatívnych poznámkach, vtipoch či komentároch na adresu Henricha, Anny Boleynovej a jeho samotného. Infomátori pôsobili na anglickom dvore, vo všetkých kútoch krajiny aj v zahraničí. Cromwellovým nepriateľom sa nepozdávalo, že mal v rukách tak veľkú moc aj vzhľadom k jeho neurodzenému pôvodu. Stával sa tak čoraz paranoidnejším a stále viac rozširoval svoju sieť agentov.

Aby zároveň priklonil na svoju a kráľovu stranu verejnú mienku, ako jeden z prvých začína využívať pre hromadné šírenie informácií tlačené materiály. Necháva tlačiť jednoduché, ale efektívne pamflety očierňujúce katolíkov a pápeža, pričom následne boli šírené po celej krajine. Viedol tak veľkú propagandistickú kampaň, zároveň sú ale tlačené aj ďalšie texty, ako napríklad anglický preklad Biblie, ktorá mala byť k dispozícii v každej farnosti.

Manželky Henricha VIII. a Cromwellov koniec

Postupom času si Cromwell získal nepriateľa aj v Anne Boleynovej, ktorá mu nikdy úplne nedôverovala a podozrievala ho, že ju na kráľovskom dvore ohovára. Ich vzťah sa naďalej zhoršoval, až požadovala jeho popravu ako zradcu. Cromwell ju preto chcel odstrániť z cesty, k čomu využil Annino jemné flirtovanie s jej obľúbencami.

Zhromažďoval dôkazy od jej dvorných dám, ktoré tvrdili, že Anna Henricha podvádza s viacerými mužmi súčasne, vrátane svojho vlastného brata, Georgea Boleyna (1504-1536). Toho nechal Cromwell brutálne mučiť, až sa Boleyn napokon priznal k incestu a Anna Boleynová bola popravená. Nahradila ju Jana Seymourová (1507-1537), ktorá však krátko nato zomrela pri pôrode kráľovho jediného syna.

Cromwell vybral kandidátku pre kráľovu štvrtú manželku, ktorou sa mala stať mladá a bohatá protestantka, nemecká princezná Anna Klévska (1515-1557). Vychvaľoval ju pred Henrichom do neba a prinútil maliara vytvárajúceho jej portét, aby bol lichotivejší než skutočnosť. Henrich VIII. tak so svadbou súhlasil, podpísal príslušnú zmluvu a očakával príchod svojej nevesty.

Po osobnom stretnutí s Annou bol Henrich veľmi nahnevaný a zlosť si vylieval na Cromwellovi, na ktorého naliehal aby ho vyslobodil z manželstva so ženou, ktorá sa mu nepáči. Kráľov hnev na služobníka, s ktorým bol predtým veľmi spokojný, sa náramne hodil Cromwellovým nepriateľom, ktorí ho obvinili z kacírstva a vlastizrady. Na kráľovskom dvore, kde už Cromwell bol aj tak neobľúbený, sa začali šíriť reči, podľa ktorých sa chcel stať kráľom, zmocniť sa násilím trónu a oženiť sa za účelom legitimizácie svojej novej pozície s Henrichovou dcérou Máriou (1516-1558).

Búrlivá povaha Henricha VIII. sa postupom času čoraz viac stupňovala rovnako ako jeho paranoia, v dôsledku ktorej začal rečiam o Cromwellovi veriť a nechal ho v júni 1540 uvrhnúť do väzenia v Toweri. Tu bol obvinený z podpory kacírstva, marenia kráľovej vôle a vlastizrady. Je možné, že Cromwell sa snažil presadzovať radikálnejšiu formu náboženstva, než sa Henrichovi pozdávalo a keďže nebol už spokojný s jeho činnosťou ani svojou novou manželkou, ľahšie sa nechal o pravdivosti týchto tvrdení presvedčiť. Thomas Cromwell bol tak napokon popravený koncom júla 1540.    

Prvá časť venovaná Elizabeth Van Lew je prístupná TU.

Druhú časť, ktorej ústrednou postavou je Francis Walsingham, nájdetna tomto odkaze.

Tretia časť a Robert Cecil sú TU.

________________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Mistři špioni dávných časů (Thomas Cromwell)

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/Oliver_Cromwell_by_Samuel_Cooper.jpg/493px-Oliver_Cromwell_by_Samuel_Cooper.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.