Malý krok pre človeka… alebo ako to vlastne bolo?

Malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo. Túto vetu majú ľudia neodmysliteľne spojenú s pristátím Neila Amstroga a Buzza Aldrina na Mesiaci v roku 1969. Ale nie všetci sú presvedčení o tom, že títo dvaja po povrchu nášho jediného prirodzeného satelitu skutočne chodili.

Niektorí sa s vami budú dokonca do krvi hádať o tom, že toto a ďalšie pristátia na Mesiaci patrí k najväčším podvodom v dejinách ľudstva a že NASA a ďalšie organizácie tieto udalosti jednoducho samy vymysleli a nakoniec aj zinscenovali. Podľa oficiálne dostupných informácií chodilo po Mesiaci medzi rokmi 1969 až 1972 dvanásť astronautov. Ale aj tieto informácie mnohí spochybňujú…

Napríklad vo Veľkej Británii si podľa pomerne nedávno realizovaného prieskumu približne 52% respondentov doposiaľ myslí, že pristátie na Mesiaci bol dokonalý podvod s jediným cieľom – prekonať Rusko (respektíve vtedajší Sovietsky zväz) vo vesmírnych pretekoch. Pokiaľ ide o Američanov, tu je logicky zástancov teórie podvodu o poznanie menej – podľa prieskumu publikovaného v roku 2012, takejto teórii v tej dobe verilo približne 20 miliónov obyvateľov USA.

Aj napriek tomu, že niekomu môžu pripadať pochybnosti o veľkom úspechu Spojených štátov nepodložené, zástancovia konšpiračných teórií o zinscenovanom pristátiu na Mesiaci sú schopní dlho a intenzívne hádzať jeden argument za druhým, aby vás presvedčili, že pravda je na ich strane.

Špekulácie znovu ožili po 25. auguste, kedy zomrel jeden z hlavných aktérov prvého pristátia na Mesiaci, Neil Amstrong. Podľa niektorých zástancov konšpiračných teórií využila NASA pre zinscenovanie svojho asi najdôležitejšieho počinu Hollywoodské štúdiá a vtedajšie najmodernejšie filmové triky a k režírovaniu vraj zneužili jedného z najväčších géniov filmového remesla všetkých dôb, Stanleyho Kubricka.

Na televízne obrazovky sa teraz dostáva dokument s názvom Pristátie na Mesiaci: Najväčší podvod sveta? (The Moon Landings: The World’s Greatest Hoax?). Tvorcovia tohto dokumentu sa snažia čo najobjektívnejšie zistiť, kde je pravda a po dlhých desiatkach rokov definitívne ukončiť pretrvávajúce spory na túto tému. Využívajú k tomu rozhovory s poprednými expertmi a konšpiračnými teoretikmi, unikátny prístup k archívnym materiálom a mimoriadne podrobné rekonštrukcie pristátia.

Dokument si môžu pozrieť aj slovenskí diváci, a to na televíznej stanici Viasat History v sobotu 20. júla o 22:50 hneď po dokumente Pristátie na Mesiaci a nacisti, ktorý bude odvysielaný o 21:45.

www.viasathistory.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.