Mao Ce-tung mal na pohrebe 1 milión ľudí

18. septembra 1976 sa viac ako jeden milión ľudí zhromaždilo vo Veľkej sieni ľudu v Pekingu, aby sa naposledy rozlúčili s Mao Ce-tungom, vodcom čínskej komunistickej strany a od roku 1949 predsedsedom ľudovej republiky Číny.

Mao, ktorý zomrel 9. septembra 1976 vo veku 82 rokov, sa narodil 26. decembra 1893 do roľníckej rodiny v provincii Hunan v strednej Číne. V roku 1921 pôsobil ako učiteľ a pomohol založiť Čínsku komunistickú stranu. Po vyhlásení víťazstva v občianskej vojne s nacionalistickou stranou po druhej svetovej vojne založil Mao Čínsku ľudovú republiku a stal sa jej vodcom.

Počas osemdňového smútiaceho obdobia po jeho smrti mu vzdalo úctu viac ako 1 milión ľudí, keďže Maovo telo ležalo v rakve s vlajkou. Na začiatku tridsaťminútového verejného pohrebu na námestí Nebeského pokoja sa na počesť vodcu vyhlásila trojminútová chvíľa ticha. Takmer všetkých 800 miliónov obyvateľov Číny vzdalo tomuto mužovu svoju poctu.

Súčasťou ceremoniálu bola hudba od armádnej skupiny, ktorá odohrala pohrebný pochod, čínsku národnú hymnu a komunistické „Internationale“. Ceremónia bola prvýkrát v histórii Číny vysielaná naživo. Žiadny zahraničný vodca nemal dovolené zúčastniť sa rozlúčky alebo smútiaceho procesu. 

Hua Guofeng, čínsky premiér a prvý podpredseda komunistickej strany, ktorý slúžil ako Maov bezprostredný nástupca, predniesol velebenie. Okrem iného uviedol: „Číňania milujú, dôverujú a vážia si predsedu Maa z celého srdca.“ 

____________

Zdroj: history.com/this-day-in-history/funeral-of-mao-zedong

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Mao_Zedong_1963.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.