Maria Curie Sklodowska – aféra so ženatým mužom

Maria Curie Sklodowska

Maria Curie, priekopníčka vo fyzike a chémii, ktorá svoj život zasvätila rádioaktivite, nositeľka dvoch Nobelových cien a jedna z najvýznamnejších vedkýň histórie, ale tiež manželka a matka dvoch detí.

Marie Curie a jej manžel Pierre mali šťastné manželstvo. Boli na rovnakej intelektuálnej úrovni a rozumeli si. Po tom, čo v roku 1903 získali Nobelovu cenu za fyziku, oslávili a pokračovali vo svojej práci. V roku 1906 však toto manželstvo zasiahla tragédia, pri ktorej Pierre Curie prišiel nešťastnou náhodou o život. Popoludní, 19. apríla, ho v hustom daždi prešiel voz ťahajúci šesť ton vojenských uniforiem. Napriek tomu, že 38 ročnej Marii táto udalosť zlomila srdce, čoskoro sa vrátila späť do práce a zaujala manželov akademický post.

Po nejakej dobe sa Maria zahľadela do Paula Langevina, bývalého študenta jej nebohého manžela. Niet sa čo čudovať, Paul bol zanieteným vedcom a navyše to bol dobre vyzerajúci chlap s „mužnou“ bradou. Čo viac chieť? Bol tam však jeden háčik, a tým bola Paulova manželka. Tento „háčik“ však nič nezmenil na tom, že Maria Curie a Paul Langevin sa nechali stiahnuť strhujúcou vášňou. Toto nebola prvá Paulova aférka, manželstvo nebolo šťastné, dokonca sa vraví, že raz od manželky dostal fľašou po hlave. Koniec koncov, možno si to aj zaslúžil za tie mimomanželské dobrodružstvá.

O predchádzajúcich avantúrach svojho manžela pani Langevin dobre vedela, na tomto vzťahu jej však čosi obzvlášť prekážalo. Keď sa dozvedela, že jej záletný manžel si so svojou milenkou, Mariou Curie, zohnal apartmán, aby sa mohli nerušene stretať v súkromí, objednala si vlamača, aby zistil, čo sa tam nachádza. Jemu sa podarilo ukradnúť dôverné listy Marie a Paula, ktorými neskôr pani Langevin vydierala milenecký pár pod hrozbou zverejnenia v novinách, pokiaľ románik neukončia.

Maria Curie afera

Tri dni pred tým, ako Maria Curie získala druhú Nobelovu cenu, poskytla pani Langevin milostné listy vtedajším médiám, ktoré šli po tejto senzácii ako divé. Mariu Curie vykreslili ako zvodkyňu, ktorá odlákala rodinne založeného muža a otca detí od rodiny. V tej dobe nebol až taký problém očierniť cudzinku, navyše, keď začali tvrdiť, že je Židovka. Noviny dokonca pritvrdili a tvrdili, že románik sa začal ešte za života Pierra Curie, čo ho malo nakoniec dohnať k samovražde. Tieto tvrdenia boli, samozrejme, nepravdivé. Dokonale očiernili Mariino meno a stačili na to, aby komisia udeľujúca Nobelovu cenu požiadala Mariu Curie, nech do Švédska necestuje, akoby to predsa vyzeralo, keby taká cudzoložnica sedela vedľa samotného švédskeho kráľa. Napriek tomuto odporúčaniu si do Švédska po svoju už druhú Nobelovu cenu prišla.

Zverejnenie túto aférku ukončilo, Langevinovci sa zmierili a Paul tak mohol splodiť nemanželské dieťa so svojou sekretárkou.

Zaujímavosťou je to, že o Curie-Langevinovský vzťah sa o niekoľko rokov zopakoval. Nešlo však už o Mariu a Paula, ale o ich vnukov Helene Joliot-CurieMichela Langevina. Ktovie, čo by na to povedala babka Langevinová?

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: todayifoundout.com 

Obrázky: gala.pl, lepoint.fr

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.