Martin Benka vystavoval po celom svete

martin benkaBenka je považovaný za zakladateľa slovenskej výtvarnej moderny prvej polovice 20. storočia. Orientoval sa na život a mýtus rodnej zeme a je považovaný za najvýraznejšieho tvorcu slovenského národného výtvarného slohu.

Počas celého svojho života sa aktívne venoval výtvarnému umeniu a jeho obrazy nemohli chýbať na žiadnej výstave na Slovensku, na Morave či v Čechách. Mal za sebou nespočetné množstvo samostatných výstav nielen doma, ale aj po celom svete.

Pre Benku znamenala veľmi veľa najmä účasť na svetovej výstave v Paríži v roku 1937, kde bol jeho obraz Krajina z Terchovej ocenený striebornou medailou. Zlatú medailu získal Ľudovít Fulla, čo znamená, že slovenskí maliari tu bodovali na plnej čiare.

Benkov obraz Na panstve bol vybratý v roku 1939 na výstave v Amerike ako jediný do Art Gallery v New Yorku a odmenený  vtedy veľkou sumou, a teda sto dolármi.

Benka sa môže pýšiť viacerými prvenstvami v oblasti výtvarného umenia. Bol prvým slovenským umelcom, ktorý vystavoval na bienále v Benátkach. Odvtedy tam vystavoval pravidelne.

V roku 1949 boli jeho obrazy súčasťou reprezentatívnej výstavy v Štokholme a v 50. rokoch minulého storočia vystavoval viackrát v Budapešti.

Jeho odkaz doznieva na našom území dodnes, pretože Benka zanechal štátu v testamente celý svoj majetok vrátane umeleckých diel. Tie sa dostali pod správu Slovenského národného múzea v Martine. Múzeum Martina Benku je sprístupnené verejnosti od roku 1973. Z finančnej pozostalosti sa udeľuje každoročne podľa želania tohto umelca Cena Martina Benku, ktorá putuje do rúk prevažne mladých výtvarných talentov.

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: beautywoman.sk

Obrázok: slovenskyportal.sk

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.