Mary Ann Cotton – prvá sériová vrahyňa

cottonDve dekády pred Jackom Rozparovačom, jedným z najznámejších sériových vrahov, „úradovala“ žena menom Mary Ann Cotton. Na svedomí malaosem vlastných a sedem nevlastných detí, ďalej svoju matku, troch manželov, milenca a nepohodlnú priateľku.

Mary Ann Cotton, rodená Robson, sa narodila v roku 1832 v Low Moorsley. Jej otec Michael bol baník. Už ako dieťa sa s rodičmi niekoľkokrát sťahovala, čo bolo v tom čase pre robotnícku triedu bežné. V roku 1842, keď nemala ešte ani desať rokov, prišla o otca.

Mladá Mary Ann bola vedená k tomu, aby si čím skôr nášla prácu a vydala sa. A tak sa aj stalo. 18. júla 1852 sa vydala za Williama Mowbraya, baníka v uhoľných baniach.

Svoje spoločné šťastie si hľadali najprv v Cornwalle, no v roku 1860 sa spoločne vrátili do North Eastu – miesta, kde sa vraždenie začalo. Jej motívy ostávajú dodnes v rovine dohadov, ale najpravdepodobnejším dôvodom bolo nájsť si muža so slušným príjmom, žiť s ním a keď sa stane nepohodlný, zbaviť sa ho a tak dokola. Podobne to bolo aj s deťmi.

Za vražednú zbraň si vybrala arzén a to z pragmatických dôvodov. Jednak sa ľahko rozpúšťa v horúcich tekutinách, napríklad čaji, a po druhé bol v tých časoch ľahko dostupný. Tretím, nemenej dôležitým, dôvodom bolo to, že otravu arzénom sprevádzajú symptómy ako zvracanie, hnačka a dehydratácia. Preto, ak lekár nemal vyslovené podozrenie na otravu arzénom, stav diagnostikoval ako gastroenteritídu, najmä u chudobných a zle živených jedincov. Aby ju nikto nepodozrieval, dokonale hrala úlohu smútiacej matky a manželky.

A ako to teda všetko bolo? Prvému manželovi Williamovi Mowbrayovi porodila štyri deti. Tri z nich zomreli veľmi malé. Po Williamovej smrti v roku 1865 bolo Mary Ann vyplatené životné poistenia, ktoré jej manžel uzavrel. Vyplatenú sumu peňazí využila na presťahovanie sa do Seaham Harbour, aby bola čo najbližšie pri svojom milencovi Josephovi Nattrassovi. Peniaze z poistného jej tiež umožnili začať kariéru zdravotnej sestry v nemocnici. Tu stretla Georgea Warda, ktorý sa tam v tom čas liečil. V auguste 1865 sa stal jej druhým manželom. O niečo vyše roka, v októbri 1866, zomrel a Marry Ann opäť zdedila peniaze z poistného.

Mary Ann, vdova s jedným dieťaťom, ktoré jej ostalo po prvom manželovi, sa zamestnala ako gazdiná v dome čerstvého vdovca Jamesa Robinsona (staviteľ lodí). Do domu prišla v novembri 1866 a už o niekoľko týždňov zomrelo jedno z jeho detí. Robinson hľadal útechu u Marry Ann a ona opäť otehotnela. V tom čase ochorela jej matka, tak sa Marry Ann vybrala domov, aby jej pomohla. Ako môžete predpokladať, Mary Ann jej pomohla do hrobu, keď deväť dní po dcérinom príchode umrela. Po matkinej smrti sa vrátila k Jamesovi Robinsonovi aj s dcérou Isabellou, ktorá dovtedy žila so starou mamou, no aj tá o krátky čas zomrela. Krátko po nej zomreli aj ďalšie dve Robinsonove deti, ktoré boli pochované jedno po druhom v apríli 1867. O štyri mesiace neskôr si James Robinson vzal Marry Ann za ženu. V novemri toho roku sa im narodila dcéra Mary Isabella, no už v marci 1868 zomrela. Jamesovi začalo byť podozrivé, prečo Mary Ann chce, aby uzatvoril životné poistenie na značnú sumu peňazí. Navyše zistil, že Mary Ann má dlhy, ukradla mu peniaze a donútila jeho staršie deti založiť cennosti z jeho domu. Po týchto zisteniach ju vyhodil a týmto si ako jediný z jej manželov zachránil život.

Po nútenom odchode z Jamesovho domu  žila Mary Ann nejakú dobu na ulici, z čoho bola zúfalá. Ale nebola by to Mary Ann, keby sa neobjavil v jej živote ďalší muž. Jej priateľka Margaret Cotton ju predstavila svojmu bratovi Frederickovi. Margaret sa starala o Fredericka a jeho dve deti, no v roku 1870 náhle zomrela na presne neurčené žalúdočné problémy. Teraz už takmer nič nebránilo Marry Ann a Frederickovi, aby sa zobrali (až na to, že Marry Ann nebola rozvedená). V roku 1871 sa im narodil syn Robert. Frederick Cotton zomrel v decembri toho istého roku. Životné poistenie bolo, ako inak,  Mary Ann vyplatené okamžite po jeho smrti. Dlho však netrúchlila a čoskoro sa k nej do podnájmu prisťahoval jej dlhoročný milenec Joseph Nattrass. Avšak, Mary Ann si našla prácu ako zdravotná sestra u dôstojníka Johna Quick-Manninga, ktorý sa zotavoval z čiernych kiahní. Ako bolo u Marry zvykom, rýchlo s ním otehotnela (jej dcára Margaret sa narodila už vo väzení), no stále „mala na krku“ deti zo svojho tretieho manželstva. Rozhodla sa preto urýchlene konať. Jeden z jej nevlastných synov zomrel v marci 1872 a čoskoro po ňom aj jej vlastný syn Robert. Marry Ann tiež prehodnotila svoj vzťah k Nattrassovi a usúdila, že ho viac nepotrebuje. Joseph Nattrass ochorel a zomrel v apríli.

Pád Mary Ann Cotton prišiel v lete 1872, keď otrávila aj nevlastného syna Charlesa Edwarda Cottona, aby si uľahčila cestu k novému vzťahu (s Quick-Manningom). Úradníkovi na miestnej farnosti, Thomasovi Rileymu, sa však už nepozdávala ďalšia smrť, a tak zašiel na políciu a presvedčil lekára, aby počkal s vystavením úmrtného listu, dokým sa okolnosti nevyšetria. Prvá pitva chlapca určila prirodzenú príčinu smrti. No lokálne noviny sa začali o Mary Ann zaujímať a zistili, že po sebe zanechala troch manželov, milenca, priateľku, svoju matku a množstvo detí. Všetci z nich zomreli na následky problémov so žalúdkom. Klebety a domnienky vyústili do podozrenia a následného, na vtedajšiu dobu revolučného, forenzného vyšetrovania. Lekár obhliadajúci jej poslednú obeť, Charlesa Edwarda, si ponechal vzorky, v ktorých sa neskôr zistila prítomnosť arzénu. Po tomto zistení bola nariadená exhumácia Charlesovho tela a vyšetrovanie prebehlo v Leedskej škole medicíny pod vedením Dr. Thomasa Scattergooda. Po získaní ďalších výsledkov bola Mary Ann obvinená z vraždy, no s procesom sa čakalo až do pôrodu jej trinásteho dieťaťa (10. 1. 1873), ktoré pomenovala Margaret Edith Quick-Manning Cotton. Mary Ann napísala z cely množstvo listov do novín, v ktorých verejnosť presviedčala o svojej nevine.

Súd s Marry Ann trval tri dni a po tom, čo ju uznali vinnou, bola 24. 3. 1873 popravená v Durhamskej väznici. Poprava obesením však bola doslova „zbabraná“. Otvor pod Mary Ann bol privysoko a ona dočiahla nohami na zem. Preto ju kat musel tlačiť k zemi.

Nekompetentnosť vtedajších lekárov spolu s ich pracovným preťažením, zlá výživa pracujúcej triedy a nedostatočné záznamy dopomohli k tomu, aby ostali vraždy tak dlho neodhalené.

___________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj

dailymail.co.uk/femail/article-2096423/Mary-Ann-Cotton–Britains-FIRST-serial-killer-poisoned-21-people-including-mother.html

Obrázok: emadion.it/wp-content/uploads/2015/12/38115.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.