Masaker na olympijských hrách v Mníchove

Počas letných olympijských hier v roku 1972 v Mníchove, 5. septembra v skorých ranných hodinách, skupina palestínskych teroristov zaútočila na izraelských atlétov v olympijskej dedine, pričom ich vzala ako rukojemníkov. Teroristi boli súčasťou skupiny známej ako Čierny september (Black September) a za prepustenie rukojemníkov požadovali od Izraela oslobodenie arabských väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach, ako aj dvoch nemeckých teroristov. Skupina vznikla údajne pod záštitou Fatahu (hlavná palestínska politická strana, najväčšia a najdôležitejšia frakcia Organizácie pre oslobodenie Palestíny). Únoscovia dali tejto akcii krycí názov „Irkit a Biram“, podľa dvoch dedín v severnej Galilei zrovnanej Izraelom so zemou.

V nasledujúcej prestrelke na letisku v Mníchove bolo zabitých jedenásť izraelských rukojemníkov (napriek tvrdeniam médií neprežil ani jeden) spolu s piatimi teroristami a jedným západonemeckým policajtom. Olympijská súťaž bola pozastavená na 24 hodín, a to s cieľom usporiadať pamätné bohoslužby pre zabitých športovcov.

Olympijské hry v Mníchove začali 26. augusta 1972 (195 podujatí a 7 173 športovcov zastupujúcich 121 krajín). Ráno 5. septembra palestínski teroristi v lyžiarskych maskách prepadli izraelský tím. Po rokovaniach o prepustení deviatich Izraelčanov zobrali teroristi rukojemníkov na mníchovské letisko. Nemecká polícia začala strieľať zo strechy a zabila troch teroristov. Vypukla prestrelka, pri ktorej zomreli rukojemníci, Palestínčania aj jeden policajt.

Po tom, čo sa na hlavnom olympijskom štadióne konala spomienková bohoslužba pre športovcov, predseda Medzinárodného olympijského výboru Avery Brundage nariadil pokračovanie hier, aby ukázal, že teroristi nevyhrali. Napriek tomu, že tragédia hru hlboko narušila, došlo k mnohým veľkolepým športovým úspechom, medzi ktoré patrí sedem zlatých medailí amerického plavca Marka Spitza a dve dramatické víťazstvá „zlatej“ ruskej gymnastky Olgy Korbutovej.

Následkom vrážd na olympijských hrách v roku 1972 izraelská vláda na čele s Goldou Meirovou najala skupinu agentov Mossadu, aby vystopovala a zabila vrahov z Čierneho septembra. Na motívy týchto udalostí bol v roku 2005 nakrútený film Mníchov od Stephena Spielberga.

____________

Zdroj: history.com/this-day-in-history/massacre-begins-at-munich-olympics

Obrázok: i.cbc.ca/1.1881274.1380774485!/httpImage/image.jpg_gen/

derivatives/16x9_780/li-munich-1972-flag-3395266.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.