Masový hrob pod vodou

Archeológovia sa máčajú v ľudských pozostatkoch v podmorskom hromadnom hrobe v Egypte

Voda vstupuje do hrobky z prírodnej trhliny. Hrobka bola otvorená prvýkrát od svojho vzniku pred 3500 rokmi.

Púštna hrobka sa stala vodnou hrobkou pre asi 50 až 60 starých Egypťanov v starobylej oblasti pri Níle v mieste lomu Gebel el-Silsila v Hornom Egypte.

Archeológovia ohlásili objavenie masového hrobu 13. decembra 2018. Hrobku objavili takmer pred dvoma rokmi, ale výkopy boli pomalé a veľmi opatrne robené. Dve komory sú totiž naplnené slanou vodou z prirodzene sa vyskytujúceho toku, pričom pozostatky vo vnútri sú pomiešané. Ak archeológovia chcú hrobku vykopať, musia spustiť čerpadlá, aby odstránili dostatok vody na to, aby si tam mohli sadnúť a jemne ručne triediť bahno od kostí a artefaktov.

John Ward, asistujúci riaditeľ misie prieskumného projektu Gebel El-Silsila, ktorý vedie jeho manželka Maria Nilsson sa vyjadril, že vlastne sedia v polievke  z ľudských pozostatkov. Vo vode nič nie je vidieť, takže všetko sa robí len za pomoci hmatu.

Nezvyčajná hrobka

Gebel el-Silsila leží v úzkej časti Nílu asi 65 kilometrov severne od Aswanu. Bola to významná lokalita lomu, ktorá sa datuje až do 18. dynastie Egypta, čiže približne pred 3550 rokmi.

Novoobjavená hrobka sa taktiež datuje do tohto obdobia. Hrobka je hlboká asi 5 metrov a vytesaná je do podložia. Hrobka pozostáva z dvoch komôr, ale archeológovia sa zatiaľ nedokázali dostať do druhej komory, pretože je plná trosiek a naplavenín.

Malý sarkofág pre deti bol taktiež objavený v zaplavenej hrobke.

Len v samotnej hlavnej komore objavili výskumníci tri sarkofágy. Jeden obsahoval pozostatky dieťaťa, druhý pozostatky dojčaťa. Tretí je taktiež malý, ale ešte nebol úplne preštudovaný.

Okolo týchto sarkofágov boli kosti najmenej 50 ďalších ľudí, asi dve tretiny z nich patrili dospelým a jedna tretina deťom. Pozostatky sú zmiešané, pretože voda prúdila do hrobu, do ktorého sa už niekoľkokrát neúspešne snažili dostať vykrádači hrobov.  

Tajomný hrob

Všetky ostatné hrobky v Gebel el-Silsila boli vyplienené, takže študovanie jedného kompletného s celým obsahom je pre archeológov priam vianočným darom. Tento dar je však skrytý vo vlhkej podzemnej komore, zaliatej hustým, tmavým bahnom. Táto skutočnosť prináša archeológom mnohé problémy, ktorým však so vztýčenými hlavami čelia.  

Skúmanie kostí v hrobe ukázalo, že veľa z dospelých mužov malo niekedy zlomené kosti a trpeli problémami s chrbticou, čo nasvedčuje tomu, že pracovali v kameňolome. Pochované ženy a deti môžu byť členmi rodín týchto mužov. Jedným z jasných objavov a záverov projektu Gebel el-Silsila je, že kameňolom bol miestom prosperujúcej komunity, a nielen mužským pracovným táborom obývaným pracovníkmi.

Nová hrobka tiež naznačuje, že títo robotníci neboli otrokmi. Telá boli nájdené s amuletmi, vrátane shabtis – malých figurín, ktoré boli pochované s mŕtvymi, aby pôsobili ako pomocníci v posmrtnom živote. Otroci by nikdy neboli pochovaní so shabti.

Výskumníci teraz analyzujú tretí sarkofág a pokračujú v čistení hrobky. Časom plánujú sprístupniť a preštudovať aj druhú komoru.

Snažia sa zistiť, prečo bolo na jednom mieste pochovaných toľko ľudí.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/64321-waterlogged-mass-grave-egypt.html

livescience.com/64315-photos-watery-egypt-desert-grave.html

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-WUPqcm3Yes4/XBJKeXUVlhI/AAAAAAAAGCc/

TmP_Zfoee1YTfQGkvMuEMXaO04WbQ6t9ACLcBGAs/s1600/ST42%2Binterior%2Bsouthern%2Bwall%2Bwith%2Bniche.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.