Mauzóleum v Halikarnasse
Slávne Mauzóleum v Halikarnasse bude ďalší div starovekého sveta, ktorý Vám chcem lepšie predstaviť. Svoj názov získal podľa kráľa Mausola a jeho hrobky, ktorú preň dala postaviť jeho manželka.
Kto bol Mausolos?
Veľký Mausolos vládol od roku 377 p.n.l. do roku 353 p.n.l. v Kárii, časti Perzskej ríše. Hlavné mesto toho územia bol Halikarnassos (dnešný Bodrum, Turecko). Mausolos prevzal vládu po svojom otcovi. Podarilo sa mu však vymaniť z Perzskej nadvlády a vládol ako nezávislý kráľ.
Neskôr sa oženil so svojou sestrou – Artemísiou. Po jeho smrti mu Artemísia dala postaviť veľkolepú hrobku, ktorá dostala názov po ňom – Mauzóleum. Známy rímsky historik Plínius starší sa vyjadril:
1: ,,S nesmiernym úsilím a veľkorysosťou postavila na zachovanie jeho pamiatky onen najznámejší náhrobok, taký veľkolepý, že sa počíta medzi sedem divov všetkých krajín sveta. Zasvätila ho Mausólovmu duchu a zariadila, aby sa o ňom spievali najväčšie chvály.”
Vzhľad Mauzólea
Jeho základom bol masívny kváder z nepálených tehál, obložený mramorom. Nad troma podlažiami diela stála stavba, ktorá pripomínala grécky chrám, obkolesený 36 iónskymi stĺpmi a sochami. Strecha mala podobu stupňovitej pyramídy a na jej vrchu bola socha kočiaru s koňmi. Vozatajovia mali zrejme podobu samotného Mausola a Artemísie.
Popol kráľovského páru bol uložený do zlatých rakiev, ktoré umiestnili do základov budovy. Pohrebná sieň bola strážená kamennými levmi.
Zánik diela
Asi po 18-tich rokoch od postavenia postihlo Mauzóleum silné zemetrasenie, čo spôsobilo jeho zánik. Neskôr v roku 1489 rytieri rádu svätého Jána použili jeho zvyšky na stavbu neďalekého hradu. Spomínaným rytierom podarilo nájsť aj samotnú pohrebnú sieň, ale raz, keď ju nechali v noci nestráženú, piráti vylúpili všetko zlato a iné drahocenné predmety.
Archeologické výskumy
Prvé archeologické vykopávky začali asi po 300 rokoch od jeho zničenia. Pri nich sa podarilo odkryť časť základov Mauzólea a aj nejaké sochy a plastiky. Našli sa aj obrovské sochy, ktoré zrejme predstavujú kráľa a kráľovnú. Tie boli v roku 1857 odvezené do Britského múzea, kde sú doteraz.
Súčasnosť
Dnešný Bodrum je tureckým turistickým centrom. Bohužiaľ, pre bežného turistu je tu draho, čo je dané zrejme tým, že na dovolenku tu chodia hlavne bohatí Turci. Vstupné do areálu so zvyškami Mauzólea je 8 TL. Asi najzaujímavejšou atrakciou areálu je expozícia s modelom Mauzólea a dochovanými fragmentmi jeho sochárskej výzdoby. Kúsok ďalej sa nachádzajú jeho časti, nakreslené v mierke 1:8 a sochy s popisom v turečtine a angličtine. Milovníci histórie si ďalej môžu pozrieť rímske divadlo, spomínaný hrad (s expozíciou podmorskej archeológie). V prípade, že budete mať možnosť navštíviť danú oblasť, rozhodne neváhajte.
Autor: Tomáš Karľa
Zdroje:
- 7 Divů Světa (Reg Cox, Neil Morris; ISBN 80-7176-541-4)
- turecko.org/turecko/bodrum.html
- destinacie.sk/kaleidoskop/divy/kal_divy_plocha_mauzoleum.html
- referaty.aktuality.sk/mauzoleum-v-halikarnase/referat-19532
Citát:
Obrázky: dewereldwonderen.nl, wikiart.org
