Medicína kedysi

Keďže ľudia nemali vždy k dispozícií toľko dostupných liečebných metód, prístrojov, poznatkov o ľudskom tele či vyštudovaných lekárov ako je to v súčasnosti, neraz dochádzalo k absurdným diagnózam a liečebným postupom. Často sa zomieralo na ochorenia, ktoré v našej dobe berieme za bežné, liečiteľné obyčajným vyležaním v posteli a horúcim čajom. Zákroky na záchranu pacientov boli pred niekoľkými rokmi bolestivejšie, nebezpečnejšie a oveľa neúspešnejšie ako dnes. Ako teda vyzerala liečba chorého pacienta „kedysi“?

medicina

Relaxačné sirupy pre deti

Počas 19. storočia si spoločnosť akoby začala viac uvedomovať neustále plačúce deti, ktoré sa dožadovali pozornosti. Samotný plač však nebol hlavným problémom. Išlo skôr o nedostatok času mamičiek na vlastné záľuby. Nepáčilo sa im, že celý svoj čas trávili behaním okolo svojich deti. Vďaka tomu sa farmaceuti dostali k peknému balíku peňazí. Prišli totiž na skvelý nápad, ktorým mnohým mamičkám uľahčili starostlivosť o ich ratolesti. Venovali im viac času na svoju sebarealizáciu. Na trh sa dostali rôzne sirupy s utlmujúcim účinkom určené pre malé deti. Samozrejme, firmy zaručovali nulové vedľajšie účinky a ujmy na zdraví. V skutočnosti však tieto sirupy obsahovali morfium. Viaceré deti neprežili nechcené predávkovanie svojimi mamičkami. Výrazne sa tak zvýšila úmrtnosť dojčiat a batoliat v USA.

Katarakta – operácia sivého zákalu

Tento zákrok sa považuje za jeden z najstarších operačných zákrokov na svete. Už iba čítanie samotného postupu vyvoláva v človeku nevôľu, nieto ešte, aby ste to mali zažiť na vlastnej koži. Pri tejto operácii neboli použité žiadne anestetiká, keďže v bielku oka sa nachádza málo nervových zakončení. Základom zákroku bolo ohnutie šošovky späť do sklovca, a to pomocou ostrej ihly. No kvôli nedostatočnej hygiene dochádzalo počas zákroku k rôznym komplikáciám- infekciám, zápalom, odlúpnutiu sietnice, vzniku zeleného zákalu alebo úplnej strate zraku. V niektorých rozvojových krajinách sa tento spôsob používa dodnes.

Trepanácia – vŕtanie do hlavy

V minulosti jedna z najbežnejších, no aj najbolestivejších operácii. V očnom bielku sa síce nachádza minimum nervových zakončení, ale nechať si vŕtať alebo sekať do hlavy bez akéhokoľvek anestetika je už na nevydržanie. Tento zákrok sa vykonával, ak pacient trpel bolesťami hlavy alebo rôznymi psychickými poruchami. Verilo sa, že dierou v lebke sa z tela dostane zlý duch, a tak sa človek zbaví svojich problémov. Mnoho lebiek s dierami po trepanácii sa našlo napríklad v Južnej Amerike, Francúzsku, severnej Afrike, na Novom Zélande, v Nemecku a pár dokonca aj u nás.
Tento zákrok priniesol pacientovi vo väčšine prípadov ešte väčšiu bolesť, prípadne smrť.

Homosexualita

Ľudia v minulosti, ktorí sa od zbytku líšili svojou orientáciou, to veru nemali ľahké. Homosexualitu často spájali s vražednými, ale aj samovražednými sklonmi, či so zneužívaním detí. Tých, ktorých odhalili, donútili podstúpiť množstvo bolestivých a nepríjemných zákrokov. Ak neúčinkoval jeden, pustili sa do ďalšieho. Žiadna z metód však nedosiahla požadovaný výsledok. Medzi tie najhoršie patrila lobotómia, elektrošoky, transplantácia semenníkov, odňatie maternice alebo kastrácia. Neskôr doktori došli k záveru, že táto „choroba“ je neliečiteľná. Stále však prichádzali noví nadšenci, ktorí si mysleli, že našli riešenie. To ale bolo zakaždým o niečo bolestivejšie. 

Čo na to hovoríte? Asi sa zhodneme na tom, že máme v podstate šťastie. Sme členmi modernej doby a k dispozícií máme omnoho efektívnejšie, no hlavne menej radikálne postupy. 

_________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: refresher.sk, webecoist.momtastic.com

Obrázok: opioids.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.